Video - Hội nhập

Nová užitečná videa pro vietnamské rodiče - Các video mới và hữu ích dành cho các bậc phụ huynh Việt Nam

Jiří Kocourek
14.06.2016

Další videa přicházejí s tématy nemocné dítě ve školce, dítě s teplotou a základní dovednosti dítěte před nástupem do ZŠ.
Các bạn có thể đón xem các video mới với chủ đề như trẻ em bị bệnh ở trường mẫu giáo, khi trẻ em có nhiệt độ cao, các kỹ năng cơ bản của trẻ em trước khi vào trường tiểu học.

V posledních pěti letech se ve vietnamských rodinách v ČR začíná výrazně projevovat specifický vztah k výchově dětí, jenž je výsledkem odlišností zázemí tradičního způsobu života na vesnici a života ve městě v cizí zemi.

Ve venkovském prostředí děti vyrůstají přirozeně mezi ostatními příbuznými a sousedy, své prostředí dobře znají a sami se mohou do něj integrovat. Pokud se ovšem děti z Vietnamu přesunou se svými rodiči do ČR, začne být pro ně integrace a socializace velmi obtížná. Rodiče již nežijí v prostředí, které znají, tudíž toho dětem spontánní cestou příliš předat nemohou, děti k tomu kolem sebe své příbuzné nemají, neboť ti se pohybují převážně v obchodech.

Výchova s porozuměním dítěti, čas s ním intenzivně strávený, názorné vzdělávání, důraz na mluvené slovo, samostatnost, sebepoznání a na vyrovnaný rozvoj osobnosti se ukazují jako velmi potřebné dovednosti, které těmto dětem chybí. A protože se v praxi ukazuje, že vietnamské rodiny u nás mají ze zmíněných důvodů mnohé nesnáze, rozhodli jsme pro ně natočit první krůčky ve spolupráci s dětskou lékařkou, mateřskou školkou a MČ Praha Libuš.

1. video vysvětluje, co mohou způsobit rodiče, když pošlou své nemocné dítě do školky, 2. video radí, co dělat s nemocným dítětem, aby do školky nemuselo, a konečně 3. video popisuje, co by děti měly zvládnout, aby byly dobře připravené na základní školu a do života vůbec.

Trong năm năm qua chúng ta có thể thấy cách giáo dục trẻ em đặc biệt, trong các gia đình Việt Nam sinh sống tại Cộng Hòa Séc. Đó là kết quả của sự khác biệt giữa cách sống truyền thống ở nông thôn, thành phố và nước ngoài.

Khi trẻ em lớn lên trong môi trường tự nhiên ví dụ ở nông thôn cùng với người thân, và hàng xóm, tóm lại là trong môi trường quen thuộc của mình chúng có thể tự hội nhập một cách dễ dàng. Việc hội nhập và xã hội hóa trở nên khó khăn hơn nếu như trẻ em di cư cùng cha mẹ từ Việt Nam sang CH Séc. Các bậc phụ huynh không sống trong môi trường quen thuộc của mình nữa nên không thể chuyển giao cho trẻ em nhiều thứ một cách tự nhiên. Xung quanh trẻ em không còn các người thân nữa vì họ chủ yếu làm việc ở trong cửa hàng.

Giáo dục bằng cách hiểu con mình, thời gian dành cho con cái cần nhiều hơn, giáo dục trực quan, nhấn mạnh vào lời nói, độc lập, tự nhân thức và phát triển nhân cách cân bằng là các kỹ năng rất cần thiết mà các trẻ em đang thiếu. Trong thực tế cho thấy đại đa số các gia đình Việt Nam sinh sống tại CH Séc gặp nhiều khó khăn đã được nêu trên, nên chúng tôi đã quyết định hợp tác với bác sĩ nhi khoa, trường mẫu giáo và ủy ban phường Praha Libuš để quay video clip hướng dẫn những tình huống cơ bản có thể sẽ xảy ra và cách giải quyết đối với trẻ em.

Video thứ nhất sẽ giải thích những gì có thể xẩy ra nếu phụ huynh cho con bị ốm đi học trường mẫu giáo, video thứ 2 sẽ tư vấn cho phụ huynh biết phải làm gì khi trẻ em ốm để không phải đi học và cuối cùng là video thứ 3 sẽ mô tả những gì trẻ em cần biết để có sự chuẩn bị tốt trước khi vào trường tiểu học và cuộc sống nói chung.

Autoři: Jiří Kocourek, Tran Van Sang

1. Nemocné dítě ve školce - Trẻ em bị ốm ở trường mẫu giáo

2. Dítě s teplotou - Trẻ em với nhiệt độ cao

3. Základní dovednosti dětí před nástupem do ZŠ - Các kỹ năng cơ bản trước khi vào trường tiểu học

Video vzniklo v rámci projektu "Podpora integrace na území MČ Praha-Libuš v roce 2015" MČ Praha-Libuš spolufinancovaného Ministerstvem vnitra a MČ Praha-Libuš.

jkocourek@klubhanoi.cz