Vietnamci v ČR

Láska, dřina, karaoke aneb Malá Hanoj v Praze!

Klub HN
01.05.2015

Nenechte si ujít první pražskou projekci příběhu Chung a Nguyet, dvou vietnamských děvčat zápasících o svou budoucnost v České republice.

Malá Hanoj Dokumentární Česko / Německo / Slovensko, 2012, 75 min

Působivý časosběrný dokument s podtitulem Láska, dřina, karaoke, realizovaný v koprodukci HBO Europe a společností Projector 23 a FilmFrame, se soustřeďuje na vietnamskou komunitu v posttotalitních Čechách. Protagonistkami kroniky jsou dvě nerozlučné přítelkyně, jež původně pracovaly na tržišti v Dubí u Teplic, na nechvalně proslulé silnici E 55. V úvodní epizodě - natočené v zimě roku 2005 - prodávají levné zboží německým turistům. Další kapitoly chronologicky sestaveného svědectví sledují, jak se vyrovnávají s hospodářskou krizí i s vlastními klopotnými osudy. Činorodé dívky musí čelit poklesu kšeftů, způsobeném otevřením nové dálnice do Drážďan. V rozmezí více než šesti let sledujeme kroky, které tyto dvě nejlepší kamarádky podniknou, aby si v Evropě vytvořily nový domov a perspektivu. Dalšími klíčovými postavami snímku jsou dvě Češky, jež si přivydělávají jako chůvy vietnamských dětí: Věra Kubáňová, která vychovala Chung jako její náhradní babička, a Marta Bláhová, jež se stará o jejího synka.

Zdařilý filmový dokument natočila mladá slovenská režisérka Martina Saková; Klub Hanoi jí rád vyšel vstříc radami či kontakty během natáčení i při překladech a tvorbě titulků na závěr. Premiéra a do této chvíle současně jediná projekce v Čechách proběhla v teplickém kině Květen v dubnu 2013.

Nyní máte jedinečnou příležitost zhlédnout fim také v Praze - a to v sobotu 9. května 2015 od 16:30 hod. v malém sále KC Novodvorská v rámci akce Slavnost 5 smyslů.

Zdroj: www.malahanoj.com

klubhanoi@klubhanoi.cz