Video - Học tiếng Séc

První krůčky učení češtiny na videu - výslovnost

Jiří Kocourek
15.04.2015

Čas běží a my máme za sebou již 16 let výuky českého jazyka, během nichž jsme odučili stovky migrantů příchozích z Vietnamu. Nyní vietnamským zájemcům o český jazyk nabízíme srozumitelné zprostředkování úplných základů češtiny, jež potřebují ve svém každodenním životě, a to ve formě krátkých videí. Tato forma umožňuje jednak lektorům či interkulturním asistentům, aby látku používali při svých hodinách, jednak aby je mohli poslouchat sami zájemci doma nebo v práci, když za našimi lektory nemohou přijít z nedostatku času.

Vybírali jsme témata, která se v obou jazycích výrazně liší, přitom jsou základním kamenem komunikačních dovedností a studentům je často dělá potíže vůbec pochopit.

První video je věnováno podstatnému tématu, které však studenti často opomíjejí, a to výslovnosti - hláskování. Tradiční vietnamský způsob učení směřuje k memorování. Výuka jazyka na vietnamských školách často vypadá tak, že se studenti učí nazpaměť i celé odstavce. Mají potom poměrně slušnou slovní zásobu, ale samostatně vytvořit jednu novou větu jim dělá problémy; když už se jim to podaří, vysloví ji tak, že i rodilý mluvčí má potíže jí porozumět. Nepodceňujme tedy výslovnost. Se studenty ji můžeme procvičovat velmi dlouho; vnímáme ji také jako klíč k tomu, aby se člověk vůbec dovedl představit a říci, jak se jmenuje, odkud je apod.

Autoři: Jiří Kocourek, Tran Van Sang

Další video v pořadí

• Osobní zájmena v češtině

Doufáme, že pro vás budou videa užitečná a že vás budou bavit!

Projekt č. CZ.1.04/3.3.05/D6.00355 "Vznik širší sítě česko-vietnamských asistentů v Jihomoravském kraji" je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

jkocourek@klubhanoi.cz