Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Mapa stránek  -  Fonty  -  RSS  
 
 

Vietnamský Thap Cam

Koza nebo Ovce?

Klub HN
17.02.2015

Překvapuje vás, že v zemích používajících kalendář čínského původu a jeho zodiak se v názvu nadcházejícího roku vyskytne někde Ovce a jinde Koza?

Zatímco Japonci a Korejci chápou nadcházející rok jako rok Ovce, především ve Vietnamu se jednoznačně setkáme s názvem roku Kozy, a v zemi původu tohoto systému, tedy v Číně, narazíme na ambivalentnost. Důvod je prostý. Čínské slovo yáng (v českém přepisu jang) totiž může znamenat jak ovci, tak kozu. Ba dokonce různé druhy antilop. A tak záleží pouze na tom, jaká zvířena se v té které oblasti vyskytuje. Například na severu Číny v mongolských pláních se hojně chovají ovce a všude si pochutnáte na skopových šašlicích, proto i nadcházející rok je místními obyvateli považován za rok Ovce. Ve Vietnamu ovšem na chov ovcí příliš nenarazíme, zato kozí maso je pokládáno za náležitou lahůdku. Tudíž i nadcházející rok je Vietnamci označován za rok Kozy.

Inu, nezbývá než popřát, aby rok Kozy 2015 byl veskrze pozitivní, úšpěšný a plodný!

Tân niên hạnh phúc bình an tiến
         Xuân nhật vinh hoa phú qúy lai.

klubhanoi@klubhanoi.cz
Další články autora

Komentáře čtenářů

K tomuto článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář.

Zobrazit všechny komentáře | Přidat nový komentář

<< >>

 

Často kladené dotazy

Klub Hanoi nabízí doporučení a kontakty z oblasti nejčastějších dotazů na vietnamskou kulturu a komunitu v ČR.

Článek z rubriky "Vietnamský Thap Cam"

Rubrika zahrnující různorodou směs příspěvků o zkušenostech a dojmech z asijských pobytů. Doufáme, že si společně s námi zavzpomínáte, pobavíte se, nebo se něco nového dozvíte.