Projekt rozvojové spolupráce

Tran Van Sang
29.11.2012

Školení v Hanoji říjen-listopad 2012

Po roce se opět ocitám v Hanoji: ve městě snad osmi miliónů obyvatel a nebarevných aut. Ve městě, kde jsou nejvíce viditelné sociální rozdíly a kde v době globalizace není snadné vnést jakoukoli inovaci. Přijeli jsme zpátky do prostředí, kde víme, že podporu dostaneme jen od nižších struktur, neboť výše postavení mají jiné ambice. Říkám si, že sem nikdy nemohu snadno pasovat, když nedokážu přijímat neobvyklé zvyky zdejších lidí. Ve Vietnamu se vždycky cítím jako ten nejméně cenný člověk. Uklidňuje mě ale pocit, že "v sobě" mám Evropu.

Vraťme se do města; kromě parků, jezer, kin, barů, restaurací, obchodů a masáží zde není skoro nic. Ale každý večer jsem byl strašně rád venku, procházel se ulicemi a zastavoval u nočních stánků s tradičními hanojskými dobrotami. Největší potěšení mi činilo počasí – bylo teplo, a tím pádem stály za to večerní jízdy na skútru. Na druhou stranu vozit Jirku, to je jako řídit kamión, to mi věřte!:-)

První dny byly přesto stresující – neměl jsem žádnou představu, jak naše mise dopadne. A pohled na klidného Jirku mě rovněž neuspokojoval. Pořád si věří, že do vietnamského školského systému vnese potřebnou změnu. Ví, že tu není něco v pořádku, a někde se podle něj začít musí. Tento jeho postoj jsem nakonec přijal také, ovšem až po třech týdnech intenzívního školení – po té, co jsem byl svědkem upřímných slov a hodnocení projektu od učitelů, které jsme školili.

Jejich slova obsahovala (na rozdíl od začátku školení) podobnou víru, kterou v sobě neustále držel Jirka. Klobouk dolů. Také přirozené úsměvy na tvářích studentů, kteří se zúčastnili praktického vyučování učitelů na zkoušku, ve mně zůstávají navždy jako sladké vietnamské cukroví. Ve třídách jsme aplikovali nové vyučovací metody aktivizace činnosti žáků, zapojení do výuky a práci ve skupině. Žáci dostali konečně možnost říct své nápady a učitelé přestali předávat jednosměrné informace, začali nápady žáků poslouchat a zamýšlet se nad nimi - sundali masky přísných učitelů a stali se zprostředkovateli komunikace, tzv. facilitátory.

Ani neumím popsat, jak si nás nakonec po třech týdnech učitelé oblíbili. Ano, náš tým nakonec dokázal více, než zamýšlel. Osmnáct učitelů ze dvou technických škol, kteří se od začátku vůbec neznali, se k sobě v závěru školení chovali jako bratři a sestry, a za svou "rodinu" přijali i nás. Společně jsme poté popíjeli hanojské pivo, pojídali vietnamské dobroty a zpívali karaoke. Největší potlesk při něm vždy sklízel Jirka. Jeho oblíbenou písničku "Vi anh ngheo" už sice nemůžu ani slyšet. Ale už teď se těším na pokračování projektu v příštím roce.

sang@klubhanoi.cz