Aktuality a zajímavosti

Vietnamský přízvuk v češtině – pomozte zajímavému lingvistickému výzkumu

Klub HN
07.10.2012

Na katedře fonetiky FFUK probíhá v současné době velmi zajímavý a rozsáhlý výzkumný projekt s cílem analýzy přízvuku v češtině nejrůznějších cizinců žijících v ČR.

Ondra Slówik, student oboru vietnamistika na FFUK, se pochopitelně ujal zachycení vietnamského přízvuku, a s pomocí Klubu Hanoi nyní shání ochotné vietnamské mluvčí.

Nejvhodnější pro výzkum jsou Vietnamci a Vietnamky, kteří hovoří česky sice výborně, ale s přízvukem. Tj. pokud mluvíte česky jako rodilí mluvčí, nebyli byste pro výzkum vhodní.

Konkrétně jde o zhruba 40 minutový rozhovor (odpovědi na otázky, popis obrázku apod.), který bude nahráván. Nahrávat je možné na jakémkoli klidném místě - na katedře fonetiky (Palachovo náměstí 2), nebo v případě použití přenosného zařízení v kanceláři Klubu Hanoi, ale klidně i v pohodlí vašeho domova.

Pokud byste měli zájem se výzkumu zúčastnit (odměna je symbolická: 100 - 200 Kč) nebo znáte někoho, kdo by zájem měl, ozvěte se, prosím, na email: ondra.slowik@seznam.cz nebo tel: 602 820 634. Výzkum je anonymní.

Níže ještě uvádíme prosbu o spolupráci ve vietnamštině:

Chào các bạn,

Tôi tên là Ondra và tôi đang làm việc cho khoa ngữ âm học ở trường đại học Karlova. Chúng tôi đang nghiên cứu về giọng của người Việt Nam khi nói bằng tiếng Séc. Tôi cần ghi âm của người Việt nam và nư bất cứ tuổi. Tiếng Việt của người bị ghi âm thì không nên quá giỏi nhưng mà đủ để giao thiệp được. Giống như tiếng Việt của tôi – chưa lưu loát nhưng hiểu được. Tốt nhất là người Việt sống ở đây lâu rồi nhưng đã đến đây khi người lớn rồi.

Nếu bạn trả lời những câu hỏi sau được thì tiếng Việt của bạn chắc chắn là đủ để giúp chúng tôi:

Jakou máte rád(a) hudbu/muziku?
Zkoušel jste hrát na nějaký nástroj?
Hraje někdo v rodině?
Na co se díváte v televizi?
Jaké čtete noviny nebo časopisy?
Jak často?
Jaký je váš oblíbený sport?
Kouříte? Kolik cigaret denně?
Kde jste prožil dětství?
Stěhovali jste se hodně? (+ Kde jste žil nejdéle?)
Jezdíte rád do ciziny?
Kam třeba?
Učil jste se nějaké jazyky?
Mluvili rodiče někdy cizím jazykem? (doma/vůbec)

Chúng tôi cần ghi âm của khoảng 20 người. Sự gặp mặt mất từ 20 đến 50 phút. Bạn được khoảng 100-200 korun tùy thời gian và chất lượng của sự ghi âm. Chúng ta có thể gặp nhau ở phòng ghi âm ở Palachovo namesti 2 hay dùng máy ghi âm di động ở nhà tôi ở Chodov, ở nhà của bạn hay ở văn phòng của Klub Hanoi. Chỗ yên tĩnh nào cũng được. Địa chỉ e-mail của tôi là ondra.slowik@seznam.cz, sđt: 602820634.

klubhanoi@klubhanoi.cz