Projekt Spokojené sousedství

Klub HN
17.05.2012

V rámci projektu Spokojené sousedství - česko-vietnamský integrační projekt nejen pro městskou část Praha Libuš poskytoval Klub Hanoi pravidelně emailové, telefonické a osobní poradenství. Na téma vietnamské kultury, historie migrace a integrace Vietnamců v ČR, soužití vietnamské komunity a majority atp. jsme konzultovali studentské práce, zprostředkovávali kontakty a informace novinářům, státním institucím, nevládním organizacím i široké veřejnosti. V jediném roce se na nás obrátilo téměř 600 subjektů.

V závěru projektu a s ohledem na to, že některé dotazy se do jisté míry cyklicky opakovaly, rozhodli jsme se věnovat vám praktický souhrn nejčastějších otázek a odpovědí/rad či kontaktů v následujících odstavcích.

Literatura a informace

Hledáte literaturu a informace vztahující se k Vietnamu, vietnamské kultuře či vietnamské komunitě v ČR při psaní odborného článku, bakalářské, diplomové či disertační práce?
Podívejte se na užitečný seznam literatury, práce vietnamistů nebo odkazy na zajímavé webové stránky, blogy či filmové dokumenty.
Neváhejte také projít články na našem webu v příslušných rubrikách, poskytují spoustu zajímavých postřehů a informací.

Zatím nejkomplexnější knihu o výuce vietnamských dětí, ale též o jejich rodinném zázemí, vietnamských reáliích, historii migrace Vietnamců do ČR aj. nejen pro učitele S vietnamskými dětmi na českých školách si můžete zdarma stáhnout zde, anebo objednat na emailu: jirka.kocourek@jirkoc.cz nebo tel: 603 583 690.
Užitečné nejen pedagogům může být rovněž schéma školství ve Vietnamu.

Nevíte, kde sehnat kontakty na vietnamské respondenty?
Hledáte-li respondenty pro různé výzkumy (v rámci studentských prací aj.), nespoléhejte na naše sdružení, nemůže vyjít vstříc všem. Doporučujeme oslovit mladé Vietnamce na facebooku. Obvykle stačí získat jednoho a přes něj se pak metodou "sněhové koule" snažit získat další. Připravte si přesvědčivý dopis, který respondenty namotivuje, že právě vám bude prospěšné ve výzkumu pomoci. Tato forma hledání potenciálních vietnamských respondentů se poměrně osvědčila, přesto není nad osobní kontakt. Choďte mezi Vietnamce!:-)

Kontakty na některá vietnamská sdružení působící v ČR:

Svaz Vietnamců
pan Thang - předseda, email: hnvn@seznam.cz
Svaz vietnamských podnikatelů
pan Nam - sekretář, email: info@hdn.cz
Asociace českých občanů vietnamského původu
Kontakty zde.

Kontakty na redakce vietnamského tisku v ČR:

Tuan Tin Moi / Novinky týdne - email: tuantinmoi@seznam.cz, tel: 775 665 922
XaXu / Daleko od domova - email: xaxu@seznam.cz, tel: 776 282 839
(Jedná se o nejprodávanější týdeníky. Komunikovat můžete bez problémů v češtině.)

A jak se říká "last but not least": kolikátého budou Vietnamci slavit příští Nový lunární rok?
Odpověď naleznete zde.

Článek vznikl v rámci projektu Spokojené sousedství: česko – vietnamský integrační projekt nejen pro městskou část Praha Libuš. Projekt je spolufinancován obecným programem Solidarita a řízení migračních toků.

klubhanoi@klubhanoi.cz