Projekt v Ústeckém kraji

Přidejte se k novému projektu KH v Ústeckém kraji

Šárka Martínková/Šimečková
01.06.2011

Klub Hanoi realizuje nový inovativní projekt zaměřený speciálně na vietnamské klienty - a to v Ústeckém kraji, konkrétně v Chomutově.

Ústecký kraj zaznamenává po Praze druhou největší koncentraci Vietnamců v ČR. Zatímco však v hlavním městě existuje řada organizací věnující se cizincům, Ústecký kraj je službami pro migranty - a speciálně pro vietnamské migranty - pokrytý jen velmi málo.

Cílem projektu Informační servis pro vietnamské migranty v ČR (Better Information for Better Migration) - podpořeného Nadací Open Society Fund - je posílení orientace a osamostatnění vietnamských migrantů v českém institucionálním prostoru a v možnostech na trhu práce.  Konkrétně Chomutov je město s jednou z největších koncentrací Vietnamců v Ústeckém kraji, proto není divu, že se Klub Hanoi rozhodl "rozšířit základnu" právě zde. Co od ní můžete v nejbližší době očekávat?

• Právní poradenství pro vietnamské klienty zdarma. Znáte Vietnamce nebo Vietnamku, kteří řeší nejrůznější problémy v právní oblasti (problémy s pobytem, prací, bydlením, smlouvami aj.)? Můžete je od srpna 2011 odkazovat do nově otevřené právní poradny Klubu Hanoi ve Školní ul. 5335 (v budově též Katastrální úřad), 1. patro, místnost č. 129 (úřední hodiny budou včas zveřejněny).

• Poradenství spojené s terénním mapováním situace, resp. výzkum aktuálních problémů, s nimiž se zdejší vietnamští migranti v současnosti potýkají.

• Školení interkulturních asistentů/asistentek z řad česky a vietnamsky hovořících příslušníků vietnamské komunity, kam v současné době nabíráme zájemce!

Náplň výše zmíněného kurzu je bohatá: komunikační dovednosti, řešení konfliktu, tlumočení, právo, interkulturní asistence, lektorská činnost, praxe v terénu aj. Pokud chcete získat cenné znalosti, dovednosti a zkušenosti, pomáhat vietnamským spoluobčanům a stát se interkulturními poradci v rámci projektu i po něm, máte právě nyní jedinečnou příležitost.  Jednak se zapojíte přímo do realizace projektu, jednak budete mít možnost coby úspěšní absolventi napomáhat vzájemnému poznávání obou kultur, školit české i vietnamské obyvatele ČR a poskytovat služby interkulturního poradenství, překladů a tlumočení i pro další nevládní organizace, státní instituce aj.

Zájemci o kurz se mohou přihlásit na školení, které proběhne v termínu 15. červenec - 31. říjen 2011. Hlavním kritériem pro přijetí je znalost češtiny a vietnamštiny, vítané je již ukončené středoškolské vzdělání.  Díky dotaci Nadace OSF je kurzovné za celkem 150 hodin školení zkušenými lektory a odborníky pouze 2 000 Kč, navíc aktivním účastníkům kurzu se náklady rychle vrátí v podobě honorované praxe v terénu.

Pokud vás nabídka zaujala, stáhněte si přihlášku nebo v případě zájmu o další informace pište na email: klubhanoi@klubhanoi.cz.

Tento projekt vznikl za podpory Nadace Open Society Fund Praha.

Nadace Open Society Fund Praha působí v České republice od roku 1992 jako součást mezinárodní sítě nadací založené a podporované americkým finančníkem a filantropem Georgem Sorosem. Během svého působení vynaložila již více než 1 miliardu korun (rozdělenou do zhruba 9.000 grantů) na podporu aktivit usilujících o rozvoj otevřené společnosti a demokracie. Programy nadace jsou zaměřeny především na posílení role práva, rozvoj občanského sektoru, lidská práva, veřejné zdraví, vzdělávání a mezinárodní spolupráci. Rovněž jsou podporovány organizace zaměřené na boj proti korupci,  posilování transparentnosti veřejné správy, obhajobu veřejného zájmu a usilující o rovné příležitosti pro ženy a muže a zvyšování politické participace žen.

smartinkova@klubhanoi.cz