Archiv aktivit Klubu Hanoi

Premiéra filmu Banánové děti

Šárka Martínková/Šimečková
02.11.2009

Srdečně Vás zveme na dlouho očekávanou premiéru filmu Martina Ryšavého Banánové děti, která se uskuteční v pondělí 9. listopadu od 20.30 hod. v pražském kině Světozor.

Banánové děti

Námět: Šárka Martínková, Katarína Geyerová Buchanan a Martin Ryšavý
Kamera: Jan Procházka
Zvuk: Hanka Daňková
Zvukový mix: Zdeněk Taubler
Střih: Katarína Geyerová Buchanan
Režie: Martin Ryšavý
Výkonná produkce: Šárka Martínková
Producent: Miloslav Doležal
Výroba: MILD production

Vietnamská komunita představuje dnes třetí nejpočetnější národnostní skupinu v České republice. Jedná se především o drobné obchodníky, lidi původem z chudších oblastí Vietnamu, kteří se k nám od devadesátých let stěhují za lepším živobytím. Zatímco oni sami tráví většinu času prací, češtinu ovládají špatně a cítí stesk po domově, jejich děti se učí v českých školách, rychle přivykají k českému prostředí, česky mluví mnohdy lépe než vietnamsky a ke staré vlasti mají často slabý nebo ne zcela ujasněný vztah. Film Banánové děti přináší portréty několika z nich, přičemž dává prostor školákům z nižších tříd základní školy, maturantům i studentům či absolventům českých vysokých škol. Jejich prostřednictvím film umožňuje českým divákům nahlédnout do svérázného a vizuálně velmi inspirativního prostředí vietnamské komunity, považované obvykle za dosti uzavřenou, a lépe pochopit komplikovanou situaci rodin, jejichž příslušníci jsou v důsledku života v cizím prostředí a tradičními konvencemi svázané komunitě vystaveni riziku silného generačního konfliktu, oslabení vzájemných vazeb a odcizení.

(Thế hệ trẻ em chuối)

đạo diễn Martin Ryšavý

Cộng đồng Việt Nam hiện nay được xem là cộng đồng thiểu số đông thứ ba tại CH Séc. Đó là cộng đồng của những người buôn bán nhỏ, những người đã ra đi từ các vùng quê nghèo ở Việt Nam  sang Cộng hòa Séc vào những năm 90 để kiếm sống. Trong khi họ phải dành hầu hết thời gian cho  công việc mưu sinh, vốn liếng tiếng Séc ít ỏi và thường nhớ về quê hương thì con cái của họ đi học trường Séc, nhanh chóng thích nghi với môi trường Séc, biết tiếng Séc giỏi hơn tiếng Việt, quan hệ của chúng với quê hương gốc là rất ít hoặc hầu như không có.

Phim Banánové děti giới thiệu với các bạn một số hình ảnh về những con người ấy, về những em học sinh phổ thông, những bạn trẻ đã tốt nghiệp trung học, còn đang là sinh viên hoặc đã tốt nghiệp đại học tại Séc. Thông qua đó, bộ phim giới thiệu với khán giả Séc một cách nhìn về một môi trường sống độc đáo, đầy cảm xúc của cộng đồng Việt Nam, một cộng đồng được xem như tương đối khép kín, đồng thời bộ phim cũng giúp bạn hiểu biết thêm về tình cảnh phức tạp của các gia đình, trong đó các thành viên do phải sống trong môi trường lạ lại chịu ảnh hưởng bởi những tập tục trói buộc trong cộng đồng nên đã gặp phải những xung đột thế hệ gay gắt, làm giảm đi các mối quan hệ hoặc xa lánh lẫn nhau.

Stylové pohoštění na závěr večera laskavě zajistí vietnamské restaurace Panda, Li Wu a Little Hanoi.

smartinkova@klubhanoi.cz