Archiv aktivit Klubu Hanoi

Země snů

Šárka Martínková/Šimečková
15.05.2009

Příští týden nepropásněte na ČT 2 nový dokument Martina Ryšavého Země snů, který se zabývá migrací vietnamských dělníků do České republiky a na kterém se Klub Hanoi významně podílel. Na film se také můžete podívat po internetu.

čtvrtek 21.5. ve 20h ČT2
pátek 22.5. v 1.15h ČT2
sobota 23.5. v 11h ČT2

Dokumentární film Země snů zachycuje situaci Vietnamců, kteří přijeli do ČR v posledních dvou letech jakožto levná pracovní síla na dělnické pozice. Na straně velkých podniků byl o ně minimálně do vypuknutí celosvětové ekonomické krize nemalý zájem; jen za zmíněné dva roky se počet vietnamských občanů na území ČR zvýšil přibližně o dvacet tisíc osob.

Za zprostředkování cesty do ČR se však všichni nesmírně zadlužili, když uvěřili slibům zprostředkovatelů, kteří ČR líčili jako zemi zaslíbenou. Přijeli pak s přehnaným očekáváním, zároveň bez znalosti jazyka a prostředí, a stali se tím zcela závislými na té které zprostředkovatelské agentuře a jejím tlumočníkovi. Ne každý měl přitom to štěstí, že práci v ČR skutečně získal; zvláště poté, co došlo v reakci na ekonomickou krizi k rozsáhlému propouštění - agenturních zaměstnanců v prvé řadě. Stovky vietnamských dělníků se v důsledku toho dostaly do potíží se splácením dluhu ve Vietnamu, a často také do problémů se samotným pobytem v  ČR.

Filmový štáb mapoval nejen příběhy vietnamských dělníků, kteří pro svoji neinformovanost, provozní úspory podniků a nenasytnost neseriózních pracovních agentur upadli do velice těžké životní situace. Zároveň se snažil dopátrat, jak je možné, že se v takové situaci ve státě, kde existují jisté zákony o zaměstnanosti, mohli vůbec ocitnout – získával tudíž vyjádření kompetentních českých úřadů, právníků aj. Natáčel i názory příslušníků vietnamské komunity v ČR, kterých se celá situace nedotýká osobně, avšak přispěli vysvětlením z vietnamského zorného úhlu.

Filmové výpovědi doprovází rovněž záběry z Vietnamu: z přípravných středisek zájemců o práci v ČR i z běžného pouličního života Hanoje. Sjednocujícím prvkem se staly úvahy o možnosti výjezdu za výdělkem do ČR jednoho z místních obyvatel – holiče "Libora", který současně divákovi nabízí pohled na životní rytmus všední hanojské rodiny.

Obecně film přináší nejen informaci o současné situaci mnoha vietnamských dělníků v ČR. Jeho tvůrci se snaží také upozornit na potřebné změny v naší legislativě, a přispět tak do diskuse o koncepci české politiky v oblasti migrace a integrace cizinců do české společnosti.

Film vznikl za podpory Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie

Koproducent

67 minut, Master: Digital BTC

Námět: Eva Pechová a Šárka Martínková
Kamera: Jan Procházka
Střih: Katarína Geyerová Buchanan
Zvuk: Hanka Daňková
Úprava zvuku a mix: Zdeněk Taubler
Výkonná produkce: Šárka Martínková
Režie: Martin Ryšavý
Producent: Miloslav Doležal
Koprodukce: Česká televize
Výroba: MILD production

Zemi snů můžete shlédnout na stránkách České televize.

smartinkova@klubhanoi.cz