Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Mapa stránek  -  Fonty  -  RSS  
 
 

Archiv aktivit Klubu Hanoi

Sapa černobíle?

Hana Daňková
07.05.2009

V pondělí 30. března 2009 proběhla v obchodním centru Sapa závěrečná prezentace projektu Rákosníczech, jejíž součástí byla módní přehlídka modelů vytvořených z materiálů nakoupených na tržnicích, prezentace fotek, které nafotily děti ze ZŠ Meteorologická na Praze 4 přímo na Sapě a také video sestříhané z televizních zpráv a policejních záběrů. Vietnamští i čeští návštěvníci vytvořili v salónku restaurace Little Hanoi různorodou společnost. Zejména o fotoworkshopu s vietnamskými dětmi se můžete dočíst v následujícím článku.

Jak vietnamští tak čeští hosté byli pozváni na závěrečnou prezentaci projektu s lakonickým názvem Rákosníczech. (Vysloveno ovšem jinak, nežli psáno – koncové czech značí anglickou podobu slova český.) Poněkud výbušný název akce, jak si její organizátoři, Martin Janíček a Tomáš Žižka z o.s. Mamapapa, zabývající se hudebními a divadelními workshopy pro cizince a menšiny, mysleli. Zdá se ale, že ne tak, jak předpokládali, můžeme-li soudit podle nemalé vietnamské účasti na prezentaci.

Nejen video, módní přehlídka kolekce z materiálů nakoupených v tržnicích, ale i projekce osobitých fotografií, jejichž autory byly děti ze základní školy Meteorologická na Praze 4, bavily více než hodinu asi 150 hostů.

Fotografie, které byly představeny na prezentaci, byly pořízeny v průběhu měsíce listopadu a prosince vietnamskými dětmi v jejich škole, doma a zejména v areálu obchodního centra Sapa. Na fotodílnách se kromě o.s. Mamapapa, které ho zaštiťovalo logisticky a finančně, podílel lektorsky také Klub Hanoi, a zejména pak trojice fotografů, Doan Son (Jason), Ha Linh a Tran Duy, pracujících na Sapě a dále fotograf Simon Chang, původem z Taiwanu, žijící už šest let v Praze. Ten už jednou podobné dílny pro pražské školy připravoval a měl nejvíc zkušeností s praktickými záležitostmi, jako je příprava materiálu, temné komory a časový harmonogram celé akce. Podle slov Linhe měly děti poprvé v životě šanci vyzkoušet si práci s klasickým fotoaparátem a černobílým filmem. Spousta z nich ani nevěděla, že pro snímání fotek bylo třeba dřív zakládat do fotoaparátu kinofilm.Ve škole se všichni společně s fotografy sešli a ukázali si, jak na věc, a potom měly děti za úkol vyfotit svoje přirozené prostředí, svůj domov, kamarády nebo školu. Připravovaly se na veliké focení Sapy.

O jeho průběhu se více dozvíte z exkluzivního emailového interview se Simonem Changem:

Simone, co bylo cílem fotodílen?
Cílem celé akce bylo spatřit Sapu očima dětí a vyprávět její příběh skrze fotografie. Největším přínosem a zároveň splněným cílem je podle mě to, že děti si dílny užívaly a naučily se novou dovednost - používat jednoduchý automatický foťák, a že s ním mohly prožít malá dobrodružství v prostředí pro ně přirozeném. Překvapilo mě, že výsledné fotografie byly skutečně výborné a inspirativní.

Přinesly ti tato setkávání něco nového?
Znovu jsem se ujistil, že vietnamská kuchyně je straaašně dobrá (dělám si srandu, ale zároveň to myslím hodně vážně), ale zpátky k té otázce. Věřím, že tak výjimečné místo jako Sapa si zaslouží pozornost, je to město samo o sobě a také město ve městě, žije a tvrdě pracuje tam veliká komunita lidí s vlastními osudy. Díky těmto dílnám jsem se tam seznámil s některými z nich, s báječnými lidmi. Žijí hodně jinak a mají jiný hodnotový systém, než je ten evropský, ale přece je Sapa přímo zde v Praze, v srdci střední Evropy. Odehrává se tam spousta příběhů a já mám příběhy rád.

Co bylo pro tebe osobně na celé akci to nejdůležitější?
Líbilo se mi být mostem mezi dvěma břehy. Také pocházím z Asie a líbí se mi žít tady v Evropě. Slyšel jsem, že zdejší vietnamská komunita se příliš nechce integrovat do české společnosti. Předpokládám, že v této věci rozumím oběma stranám, díky svým asijským kořenům i šestiletému pobytu tady v České republice. V tomto projektu jsem se snažil, jak jsem nejlíp mohl, zajistit hladký a bezproblémový průběh (a komunikaci), což se snad odrazilo v inspirativních výsledcích dílen. A nejdůležitější věc pro mě je, že dětem se líbilo vyprávět příběhy za pomoci fotoaparátu a že snad lidé, kteří viděli jejich fotografie si uvědomí, že Sapa není jen místo, kde se nakupují a prodávají hory levného zboží, ale že je zde i spousta lidských příběhů, které si zaslouží pozornost.

Simone, chtěl bys pokračovat s dílnami dál?
Samozřejmě, že ano. Chtěl bych dál pokračovat se stejnou skupinou dětí, nebo nějak pokračovat s fotodílnami na Sapě, dát ty stejné automatické foťáky různým lidem, kteří tam žijí a pracují a ukázat jim kouzlo fotografování. Mohl by se z toho vyklubat koníček, který budou pěstovat po zbytek svého života, a fotky, které by udělali, by byly fascinující pro diváky zvenčí, takže proč ne? Rád bych!

Po setkání na Sapě, které proběhlo o posledním listopadovém víkendu, se fotografové s dětmi ještě několikrát sešli, aby si povídali o vyvolaných fotkách. Společně s dětmi vybírali ty nejvíc povedené, které se také objevily na závěrečné prezentaci Rákosníczka v restauraci Little Hanoi.

Slovy Martina Janíčka (Mamapapa), který se těchto setkání také zúčastnil:
"Z fotek vyšly krásné černobílé záznamy situací života na tržnici, jež je opředená neskutečnými mýty. Ty fotky splňují svůj cíl - přiblížit tržnici Sapa Čechům a Čechy přiblížit Vietnamcům. Nejdůležitější věc byla schopnost dětí vnímat teorii, pracovat s fotoaparáty na černobílý film, ale hlavně jejich postřeh a citlivost k detailům a charakteristickým situacím při fotografování na tržnici."

Děti si ještě přímo ve škole vyzkoušely práci v temné komoře, kdy si každý vytvořil svůj vlastní fotogram. Touto poslední dílnou se cyklus uzavřel a nyní visí ve vzduchu otazník nad několika sty fotografií, které zatím odpočívají v podobě stočených negativů a skenů v kanceláři o.s. Mamapapa, ale zatím se nedočkaly zvětšenin, aby mohla vzniknout skutečná výstava. Linh, Jason a Duy jsou v této otázce zajedno: Záleží jak na Češích, jestli se budou o fotky zajímat, tak na nich samých, jak se jim podaří s nafoceným materiálem dál pracovat, popřípadě pokračovat ve workshopech s dalšími dětmi. Také Martin Janíček říká, že "v projektech Mamapapa jde hlavně o kontinuitu" a dodává, že "pro něj jde v těchto projektech o snahu sblížit se se skutečnými lidmi a spolupracovat s nimi, i když ta spolupráce vypadá někdy trochu jinak, než jsou Češi zvyklí - ale to je právě to zajímavé".

Zdá se, že kontinuitu si projekt Rákosníczech jako celek zachová, protože skupina mladých výtvarnic a návrhářek, které připravovaly módní přehlídku, nechce nechat své návrhy usnout na vavřínech nebo ve skříních mezi kuličkami naftalínu, a proto společně připravují další prezentace modelů, jež byly k vidění už v restauraci Little Hanoi. Součástí těchto prezentací by měla být i výstava fotek vietnamských dětí z prostředí Sapy, tentokrát nejen v digitální podobě.

Nechme se prozatím překvapit, jak rozdílné bude pojetí přehlídky na Sapě a v různých dalších prostorách (galerie, kulturní zařízení), které mají být pro účely přehlídky osloveny. O dalších termínech prezentací vás budeme informovat.

Pokud se chcete dozvědět o projektu ještě další informace nebo si poslechnout rozhovor s Ha Linhem, jedním z lektorů fotoworkshopu, pusťte si reportáž Černobílá Sapa odvysílanou v pořadu Rentgen na Rádiu Wave.

hdankova@klubhanoi.cz
Další články autora

Komentáře čtenářů

Výstava

Harado08.05.2009

Re: Výstava

han08.05.2009

Re: Re: Výstava

G3giI26xSpLe30.04.2016

bez názvu

Viet Agent09.05.2009

Re: bez názvu

Duc10.05.2009

Re: Re: bez názvu

Viet Agent14.05.2009

dotaz

Martin Nam22.05.2009

Re: dotaz

Viet Agent22.05.2009

Re: Re: dotaz

mVSEwlwgCU04.05.2016

viet agentu

han11.05.2009

Hádanko

Viet Agent14.05.2009

Re: Hádanko

UgIwgm8F030.04.2016

Re: viet agentu

zCi8T3zH30.04.2016

Re: Hádanko

ImyOFDca304.05.2016

Duc

Pierre14.05.2009

odpoved a nazor

vendelinek14.05.2009

Re: odpoved a nazor

Viet Agent16.05.2009

Krásná akce

mikes11.06.2009

Zobrazit všechny komentáře | Přidat nový komentář

<< >>

Inzerce

Máte ambice prosadit se v oblasti prodeje? Společnost EURO NÁŘADÍ s.r.o., jeden z největších distributorů stavebního a zahradního nářadí v ČR a SR, hledá česky a vietnamsky hovořícího kolegu na pozici: OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - region PRAHA a okolí.

 

Často kladené dotazy

Klub Hanoi nabízí doporučení a kontakty z oblasti nejčastějších dotazů na vietnamskou kulturu a komunitu v ČR.

Článek z rubriky "Archiv aktivit Klubu Hanoi"

Historie činnosti Klubu Hanoi v minulosti dávné i nedávné.