Archiv aktivit Klubu Hanoi

Bulletin Klubu Hanoi 2009

P.K.
04.05.2009

Po delší přestávce přichází Klub Hanoi opět s dalším číslem svého bulletinu, tentokrát o 6 stran obsáhlejším. Hlavní článek čísla i letos nabízí důkladnější pohled na vybrané téma, jímž jsou tentokrát krušnohorské Potůčky, dále se tradičně můžete těšit na rozhovor, ukázky z literatury, článek k tradičním vietnamským svátkům a další zajímavé texty.

Potůčky jsou obcí, která vyšla Vietnamcům vstříc. V rozsáhlém textu se snažíme rekonstruovat historii přítomnosti vietnamských obchodníků v této příhraniční lokalitě a její význam pro nevšední ekonomický rozvoj Potůčků zejména v 90. letech. Ve srovnání s mnoha dalšími příhraničními místy, kde se Vietnamci rovněž prosadili, představuje totiž právě tato obec zcela neobvyklý a unikátní jev.

Obálka nového čísla

K rozhovoru jsme si v tomto čísle pozvali učitele Trần Ngọc Châua z hanojské University cizích jazyků, který tam za 34 let svého působení učil česky možná až tisíce vietnamských studentů i dělníků.

Stránky věnované ukázkám z literatury patří pro změnu známému francouzskému misionáři Alexandru de Rhodes (1591-1660) a jeho dobovým zápiskům z působení "v království annanském , ježto zahrnuje v sobě Tonkin a Kočinčínu" – dvě kapitolky z druhého svazku jeho cestopisu podávají zajímavé dějinné svědectví o životě na území dnešního Vietnamu.

Kromě stránek shrnujících aktivity Klubu Hanoi za poslední měsíce a obvyklého přehledu nejdůležitějších událostí týkajících se Vietnamu a vietnamské komunity v ČR v letech 2007-2008 pak v novém bulletinu najdete i článek věnovaný tradičnímu buddhistickému svátku Vesak, jímž si nejen vietnamští buddhisté každoročně připomínají zejména narození Buddhy Šákjamuniho.

Nový bulletin bude brzy ke koupi v naší čerstvé kanceláři na pražské tržnici Sapa, a také v Potůčcích, a to za cenu 50,- Kč. V nejbližších dnech upřesníme konkrétní místo.

pk@klubhanoi.cz