Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Mapa stránek  -  Fonty  -  RSS  
 
 

Projekt Integrační vzdělávání

Vietnamsko-české setkávání

Markéta Foltýnková
07.04.2009

Projekt "Integrační vzdělávání vietnamských migrantů" byl úspěšně zahájen dvěma běhy kurzů pro budoucí vietnamsko-české interkulturní lektory a poradce. Zájem o školení byl obrovský: celkově se přihlásilo 36 lidí, avšak z kapacitních a rozpočtových důvodů jsme začali školit zatím pouze 24 zájemců, kteří se přihlásili nejrychleji a vyhovovali požadovaným kritériím. Jaká tedy byla první část kurzu? Co tyto tři dny posluchačům přinesly? Očima Markéty Foltýnkové, jedné z účastnic první části kurzu, Vám nabízíme nahlédnutí do přípravy budoucích lektorů a poradců na jejich působení ve vietnamské komunitě.

O školení "Vietnamsko - české setkávání" jsem se dozvěděla z novin a hned mne napadlo, že by to bylo něco pro mne. Nedokázala jsem si však pod tímto pojmem mnoho konkrétního představit. Když mi přišly první informace s detailním průběhem i se seznamem přihlášených účastníků, až mne vyděsilo, jak málo nás bylo s českým jménem a příjmením do kurzu zapsáno. O to víc jsem se těšila, jaké bude prostředí a témata. Při setkávání s jinou kulturou člověk mnoho pozná a často i pochopí něco o sobě.

První den utekl velmi rychle, seznamovaly jsme se spolu navzájem. Učily jsme se aktivnímu naslouchání a jeho metodám. Byla to až idylická, čistě ženská skupina. I dle lektorek probíhalo řešení modelových konfliktů velmi umírněně, na rozdíl od jejich obvyklých zkušeností ve smíšených kolektivech. Zbyl nám proto čas na různé hry a také rozbory rozdílu řešení konfliktů Čechy a Vietnamci.

Druhý den byl trochu náročnější. Náš kolektiv obohatili muži a metody z minulého dne jsme se učili osvojovat v praktických cvičeních. Rozehrávali jsme scénky nevhodného chování vůči Vietnamcům a hledali jsme možnosti vyjednávání či řešení, které se ne vždy podaří nalézt - tak je to i v životě. Začali jsme se učit vhodné formulace, jak člověk vyjádří své pocity, místo aby druhému nadával. Věřím, že krom práce s vietnamskou komunitou se tyto metody dají hezky využívat v obyčejném životě pro snadnější komunikaci s kýmkoliv.

Třetí - poslední den, byl větším opakováním a pak také nacvičováním prezentace. Na závěr jsme všichni zvládli krátký, 2 minutový přednes natáčený na kameru. Sami jsme se následně vzájemně hodnotili a povzbuzovali v překonávání chyb i zlozvyků. Úplně nakonec se měl každý rozhodnout, zda by chtěl v kurzu pokračovat a vidí sám sebe jako možného lektora. Někteří byli sice nejistí, ale já jsem přesvědčená, že každý z účastníků byl dnes jako lektor obohacující a uměl by jako přednášející vietnamským migrantům pomáhat. Do budoucna se těším na pokračování kurzu a na další zážitky se svou vietnamsko-českou skupinou.

 

Evropský sociální fond "Praha & EU: Investujeme do Vaší budoucnosti"

mfoltynkova@klubhanoi.cz
Další články autora

Související stránky:

Integrační kurzy pro vietnamské posluchače (02.02.2009)

Integrační kurzy na Libuši zahájeny! (11.11.2009)

Další kurzy českého jazyka pro Vietnamce a Vietnamky v Praze (01.06.2010)

Materiály pro kurzy češtiny ke stažení (20.02.2011)

Komentáře čtenářů

zajímavé :)

Vit con09.04.2009

Gratuluji!

Fanda10.04.2009

Re: Gratuluji!

wRaOVgHDi27.07.2011

Setkávání

Harado16.04.2009

CXtxtEk9Yn

T5nMJbQ0ug1Q30.04.2016

UzLrii29wR

Mf1jzx8oL8r04.05.2016

Zobrazit všechny komentáře | Přidat nový komentář

<< >>

Inzerce

Máte ambice prosadit se v oblasti prodeje? Společnost EURO NÁŘADÍ s.r.o., jeden z největších distributorů stavebního a zahradního nářadí v ČR a SR, hledá česky a vietnamsky hovořícího kolegu na pozici: OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - region PRAHA a okolí.

 

Často kladené dotazy

Klub Hanoi nabízí doporučení a kontakty z oblasti nejčastějších dotazů na vietnamskou kulturu a komunitu v ČR.

Článek z rubriky "Projekt Integrační vzdělávání"

Projekt "Integrační vzdělávání vietnamských migrantů" byl prvním velkým - tříletým projektem, na jehož realizaci se Klub Hanoi významně podílel. Díky němu se nám v červnu 2009 konečně podařilo otevřít kancelář a poradnu, a to přímo v centru dění – v areálu Sapa na Praze Libuši.

Související stránky

Integrační kurzy pro vietnamské posluchače

Integrační kurzy na Libuši zahájeny!

Další kurzy českého jazyka pro Vietnamce a Vietnamky v Praze

Materiály pro kurzy češtiny ke stažení