Zážitky z cest

V království Quan Lan

Zdenek Mihalco
03.12.2008

Vypadal jako dobromyslný dědula sedící na zápraží ve vesničce kdesi v jihofrancouzské Provence, upíjející víno a přemítající o podvečerním sousedském utkání v petanque. Opravdu mluvil francouzsky. Jenže ve skutečnosti seděl na palubě dřevěné loďky plující tichým Tichým oceánem. A měl asijské oči. A navíc to byl král.

Aspoň to o sobě tvrdil. "Kdo jste a kam kráčíte?" zaskočil nás nečekaně filozofickou otázkou. "Ostrov Quan Lan vám prodám za 17 milionů dolarů," řekl. Jestli to nebylo předražené? To jsme nevěděli, a proto jsme museli Quan Lan důkladně prozkoumat.

Na to není potřeba moc času. Stačí dva dny. Quan Lan totiž měří na délku něco přes dvacet kilometrů a široký je tak dva kilometry. Žije tady pět tisíc lidí.

Na Quan Lanu je krajina pohádková, ale nečekejte tu prastaré hrady, čarodějnice na košťatech či rytíře na koních. Lidé nežijí ve slaměných chýších, není to zapadákov, kam se moderní technika dostane s dvacetiročním zpožděním. Naopak. Quan Lan je na vietnamské poměry hodně bohaté místo, kde najdete velké barevné vily a továrnu. Ale třeba auta tu skoro nejezdí. Na malém ostrově by byla zbytečná. Po úzkých cestách z panelů se prohánějí tříkolky se speciálním nákladním prostorem, kde ale můžou sedět i lidé.

Na ostrově je jedna hlavní vesnička a pár menších osad. V metropoli ostrova jsou dvě tři hospody, dvě tři ubytovny, dvě tři pěkné Vietnamky, které pro zkrášlovací líčidla a látky na dlouhé šaty musejí na pevninu.

Na balkoně voní tropy. V protějším domě nejsou záclony. Muž se převlékne do tílka, připaží, upaží, deset kliků a dřepů, lifting, skiping, špička, pata, a pak sled dalších podivuhodných cviků. Třeba je ten muž čaroděj. Třeba jen cvičí tai-či. Pak nalévá z miniaturní konvice zelený čaj, možná se špetkou zázvoru. Prolistuje noviny a v deset hodin vypne televizi. Na stěně bliká vodopád s digitální teploměrem. V deset pět zhasne. V deset deset na ostrově vypínají elektřinu.

V šest ráno hubený muž v tílku zase prudce upažuje a připažuje. Ani ve vedlejším pokoji nejsou záclony. Dlouho je v oknech šero, až ve vteřině stoupne slunce tak vysoko, že paprsek osvítí dceru muže v tílku. V tureckém sedu soustředěně hledí před sebe. Asi se věnuje asijskému duchovnu. V ruce drží jakýsi talisman. Po pár minutách si princezna lehne na záda a natáhne nohy ke stropu. I na těch několik metrů vidím, že nemeditovala. Na růžovo si lakovala nehty na nohou.

Barevné vilky jako ta naproti rostou ze zvlněné zelené krajiny, rýžová pole a citrusové sady mezi nimi. Pěkné, ale za sedmnáct milionů dolarů to nestojí.

Jenže Quan Lan má jinou přednost. Je odklopený oceánem, je vcelku odlehlý, nedaleko čínských břehů. A to znamená, že si obejdete ostrov, vyberte pláž a budete na ní skoro sami.

Na Quan Lanu sice místní postavili několik turistických středisek, jenže turisti moc nejezdí.  Není tu letiště a jediný dopravní prostředek, který sem pluje, je dřevěná bárka. I když… možná, že v době, kdy budete číst tento text, už je vše jinak. Vietnam se tak rychle mění!

Kilometr od hlavního města ostrova leží nejkrásnější, jemně písečná pláž. Za ní stojí pár jednoduchých bungalovů. Několikasetmetrová pláž je děravá, jako by to byly nory tisíců trpaslíků. Do jednoho otvoru vhodím písek, vystřelí krab a peláší k moři. O kus dál se povalují čtyři němečtí turisti. Quan Lan je poslední z vietnamských ostrovů, takže pláž je otevřená k oceánu. Na vlnách se často dá surfovat.

Takže jestli si myslíte, že dovolená u moře nutně znamená slunečníkové orgie v Bibione, zkuste Quan Lan. Ale rychle! A můžete přemýšlet, jestli by důchod na Quan Lanu za těch 17 milionů stál. Třeba v písku najdete kouzelný prsten. Nebo připluje zlatá rybka. Nebo vás jeden dobromyslný dědula ustanoví svým dědicem.

Autor je redaktorem deníku Aktuálně.cz, článek vyšel v časopise Lidé a Země.

zmihalco@klubhanoi.cz