Literární okénko

Petra Müllerová: Příběh tonkinského dřevořezu

Hana Daňková
15.10.2008

Nakladatelství Dauphin vydalo v tomto roce dvojjazyčnou, česko-anglickou publikaci Příběh tonkinského dřevořezu.

Autorka knihy, PhDr. Petra Müllerová, sleduje v první části publikace vývoj jedinečné tiskařské techniky - lidového umění dřevořezu od jeho počátků až do současné doby. Ve svém pátrání zjišťuje, že toto po staletí rozšířené umělecké řemeslo ve Vietnamu s koncem 20. století téměř vzalo za své. Ve druhé, obsáhlejší  části publikace, nalezneme popis nejrozšířenějších motivů dřevořezů, přes blahopřejné a religiózní, až k námětům ze společenského života, ze života historických osobností a k několika perličkám, jako jsou ženská krása či přírodní motivy.

Text je bohatě ilustrován barevnými a černobílými reprodukcemi dřevořezů. Pro milovníky vietnamských reálií je tato publikace velmi zajímavým a souhrnným vhledem do tradičního vietnamského způsobu myšlení a života. Jedná se o zcela unikátní téma, které ještě nebylo v českém prostředí zpracováno.

Müllerová, Petra: Příběh tonkinského dřevořezu. Praha, Dauphin. 2008. 183 str. 1.vydání. Cena 498 Kč.

hdankova@klubhanoi.cz