Aktuality a zajímavosti

Boj s ptačí chřipkou ve Vietnamu má novou naději

samkristina
03.04.2008

Boj s ptačí chřipkou ve Vietnamu má novou naději – testování vlastní vakcíny na lidech již začalo.

Strašák ptačí chřipky dnes znovu obchází Vietnam. Po čtyřech měsících klidu se koncem minulého roku objevil na severu země, kde zemřel 4-letý chlapeček. V lednu zemřel 32-letý muž a v únoru další dva, všichni také ze severních provincií. Minulý týden nemoci podlehl 11-letý kluk. S podezřením na ptačí chřipku je v současné době hospitalizováno několik lidí v hanojské nemocnici.

Podle WHO je Vietnam na světe první v počtu pacientů s ptačí chřipkou a druhý (po Indonesii) v počtu zemřelých na tuto nemoc. Ode dne, kdy nemoc zasáhla zemi, bylo k dnešnímu dni potvrzeno 106 případů ptačí chřipky, z toho 52 se smrtelným koncem. Ve světě celkem zemřelo 239 lidí. V posledních dvou měsících se nemoc objevila také v Indonésii, Číně, Thajsku, Bangladéši, Laosu, Pákistánu, Indii, Barmě a v Nepálu.

Co se týče výskytu nemoci u ptáků ve Vietnamu, k 2.dubnu bylo epidemií zasažených celkem již 10 provincií na severu i jihu země včetně Hanoje. Od posledního vzplanutí ptačí chřipky v říjnu 2005 uhynuly více než 4 miliony ptáků, v předchozích dvou letech se jejich počet vyšplhal až k smutným 43 milionům.

Vietnamské ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova vyzvalo příslušné státní instituce k zintenzivnění boje proti této nemoci. Jedním z nejdůležitějších preventivních kroků vedle pravidelných kontrol a důrazné osvěty je očkování drůbeže. Vakcíny pro ptáky vyrábí již několik zemí světa - ze sousední Číny bylo nedávno dovezeno 250 milionů dávek, které mají být aplikovány v průběhu tohoto roku. Od loňského července bylo ve Vietnamu naočkovaných již neuvěřitelných 150 milionů ptáků, hlavně kuřat.

Ačkoliv finančně a logisticky ohromně náročné, očkování ptáků se jeví být opravdu účinné. Vakcíny pro člověka však dosud nejsou běžně k dispozici, i když výzkum již pokročil. Jediná firma, která má již schválenou očkovací látku, je britský GlaxoSmithKline. Vakcína není volně dostupná, Británie ji vyrábí nejprve pro vlastní státní rezervy. V současné době prochází schvalovacím procesem vakcína švýcarského Novartisu. V lednu tohoto roku začal svoji látku na lidech testovat Novavax v USA a své vakcíny se chystají zkoušet Rusové a Číňané.

Vietnam v této oblasti také není pozadu. V únoru oznámil Institut vakcín a léčiv (IVAC) v Nha Trangu, že ve svých laboratořích vyrobil 3 sady po 5 500 dávkách vakcíny proti chřipce typu A/H5N1 pro člověka. Vakcína pod názvem FLUVAC je výsledkem výzkumu, na kterém začal IVAC pracovat v březnu roku 2006. V březnu již Institut dostal povolení vietnamského Ministerstva zdravotnictví k testování na lidech a nedávno bylo naočkováno 10 dobrovolníků. Dalších 300 lidí - studentů Vojenského zdravotního institutu - dostane očkovací dávku tento měsíc. Pokud vše dobře dopadne, už příští rok by se vakcíny mohly začít vyrábět, přičemž se prozatím počítá s produkcí 500.000 až milion dávek. IVAC plánuje postavit svoji továrnu na vakcíny za pomoci příspěvku 2,7 milionů USD od WHO.

Ačkoliv bylo ve světě zaznamenáno jen 373 případů ptačí chřipky u lidí, vysoký počet zemřelých po infikaci virem ptačí chřipky vzbuzuje veliké obavy, že pokud virus zmutuje a bude snadno přenosný z člověka na člověka, nastane smrtonosná pandemie. Úmrtnost na ptačí chřipku zatím dosahuje téměř 65 procent. I když některé léky na ptačí chřipku zabírají (např. Tamiflu), včasné očkování dává mnohem vyšší naději případnou pandemií přežít. Je tu sice jisté riziko, že než se vyrobí dostatečný počet vakcín pro lidi, virus zmutuje tak, že očkování už nebude účinné, ale vědci s tím počítají a připravují se i na tuto možnost. Prozatím nás několik posledních let ohrožuje stále ten samý A/H5N1.

samkristina@klubhanoi.cz