Vietnamský Thap Cam

Nejlepší vietnamský brankář se teď jmenuje Phan Van Santos

samkristina
12.03.2008

Fotbalové kluby ve Vietnamu moc dobře vědí, že jednou z cest, jak dosáhnout lepší výsledky a stoupat tak po žebříčku nejlepších, je přijmout mezi domácí hráče i posily ze zahraničí. Nejdou však jen střídmou cestou basketbalistů, kteří angažovali hráče z Číny, Mongolska nebo kouče z Filipín, leč obhlížejí se mnohem dál, i za hranice asijského kontinentu. Například z Česka nastoupil do hanojského klubu The Cong Michal Šilhavý. A Vietnamci sahají klidně i do země fotbalu snad nejvíce zaslíbené - do Brazílie.

Vietnamské fotbalové kluby můžou mít až 5 hráčů ze zahraničí, přičemž najednou smí nastoupit na zápas 3 z nich. A tak se může klidně stát, že na fotce z fotbalového utkání člověk vidí trochu nečekaně černochy nebo bělochy.

Jedním z nich je Fabio Dos Santos, původem Brasilec. Již před několika lety přijel do Vietnamu a začal hrát za klub Dong Tam Long An. Za tu dobu pomohl svému týmu přestoupit z 1. divize do V-Ligy, ve které pak jeho klub získal titul 2 roky po sobě. V roce 2006 vyhrál také Super Cup.

Fabiovi se ve Vietnamu opravdu dost zalíbilo a vážně uvažoval, že si zažádá o vietnamské občanství. Dlouho mu bylo líto vzdát se svého brazilského, což je nutná podmínka; dvojí občanství totiž ve Vietnamu možné zatím není. Nakonec se přece jen rozhodl, žádost si podal a nedávno se vietnamského pasu dočkal. Teď si nechává říkat Phan Van Santos, své nové jméno si zvolil podle dvou výborných vietnamských hráčů.

Tím, že se stal vietnamským občanem, umožnil svému klubu nechat nastoupit dalšího hráče ze zahraničí. V klubu Dong Tam jsou totiž ještě dva další "přespolní" hráči - Antonio Carlos a Tshamala.

Nejdůležitější je však fakt, že Santos teď může hrát i ve vietnamském národním týmu, kam má velkou šanci se dostat.Tento 198 cm vysoký muž dokáže vstřelit gól z volného přímého kopu, což je ve Vietnamu velice zřídkavé. Kromě toho je tam momentálně nejlepším brankářem. Fotbaloví trenéři ho v brance velice rádi uvidí. Je tady naděje, že konečně někdo dosáhne také na vysoké míče…

Santosovi je teď 30 let a jeho fotbalová kariéra ještě zdaleka není u konce, ale už také sní o otevření akademie pro brankáře, která ve Vietnamu zatím chybí. Jestli se mu jeho sen splní, uvidíme. Momentálně je nejdůležitější jeho účast v národním týmu. Pokud se mu toto povede, otevře tím cestu i pro další zahraniční sportovce a vietnamský fotbal možná začne psát svou novou kapitolu na mezinárodní scéně.

samkristina@klubhanoi.cz