Aktuality a zajímavosti

Mnoho barev Asie bez diváků

P.K.
17.06.2007

Od 1. června do 4. července probíhá v Praze ambiciózní přehlídka asijských kultur, na níž se podílí třináct asijských zemí. Program zahrnuje hudební, taneční a jiná scénická vystoupení, ale také např. promítání filmů. Kvůli absenci jakékoli reklamy však sály Městské knihovny zejí prázdnotou. Přestože se neplatí žádné vstupné.

Akce Mnoho barev Asie – Many Colours of Asia vznikla jako společný projekt velvyslanectví asijských zemí v České republice, a to pod záštitou primátora hl. m. Prahy Pavla Béma. Spolupořadateli jsou město Praha a Lidová univerzita. Program lze nalézt na internetových stránkách:

Každý zastupitelský úřad se postaral o svůj příspěvek do programu. Na akci se tak účastní celkem třináct států: Afghánistán, Čína, Filipíny, Indie, Indonésie, Japonsko, Kazachstán, Korea (Jižní), Malajsie, Mongolsko, Pákistán, Thajsko, Vietnam. Součástí měsíční přehlídky je stejnojmenná výstava a festival asijského filmu, ale také koncerty, taneční a folklorní představení.

Většina akcí se odehrává v sálech Městské knihovny na Mariánském náměstí. Slibný projekt, do kterého většina velvyslanectví mobilizovala veškeré své síly, však přináší značné zklamání: nejsou totiž diváci. Může za to především naprostá absence jakékoli reklamy. V samotné Městské knihovně ještě dva dny před začátkem akcí nevisel ani letáček. Nyní, kdy akce už probíhá, lze na nástěnce před budovou objevit pouze přehlédnutelný plakátek. Ten, kdo si jej však přečte, může nabýt dojmu, že není zván. Formulace typu „vstup pouze pro zvané“ nebo „ohledně pozvánek kontaktujte předem velvyslanectví“ snadno odradí už jen proto, že „předem“ o akcích skoro nikdo nevěděl. A koho jednotlivé ambasády nemají ve svém seznamu, ten se o nich stěží dozví i teď. Pozvánky ovšem nikdo nekontroluje – všichni jsou rádi, že vůbec někdo přijde.

Přitom některá velvyslanectví pojala své kulturní prezentace velkolepě. To platí především o tom vietnamském, které v sobotu 9. června přichystalo show s asi dvaceti čísly. I když na českého diváka působila celá přehlídka poněkud zpolitizovaně, každý musel uznat, že Vietnamci se snažili a předvedli snad maximum toho, co mohli. Nechyběla tradiční ani populární vietnamská hudba, ani bezpočet tanců a tanečků, ani poesie. Souběžně s vystoupením – nepříliš šťastně – byl promítán ve vedlejším sále film Příběh o Pao. Sály však byly téměř poloprázdné, a slabou účast Čechů nezachránil ani tradičně mnohem větší počet Vietnamců. Přesto lze vietnamský večer označit za možná zatím nejúspěšnější z těch dosavadních.

Mnohem hůře než vietnamské vystoupení však dopadají další akce. Na indicko-thajský večer se dvěma filmy a pohoštěním přišla jen hrstka lidí, na indonéský večer s gamelanem a speciálně pozvanými indonéskými tanečnicemi pak přišlo jen pár desítek lidí, vesměs ovšem jen těch, již obvykle beztak chodí skoro na všechny indonéské akce. Indonésie však bude mít ještě dva večery, a věřme, že při nich bude víc lidí pod pódiem než na něm.

Využijte této jedinečné šance nahlédnout do celé řady rozličných asijských kultur. A nedbejte na to, že Vás nikdo předem na akci neupozornil, ani Vás nezval. Nakonec Vás všichni rádi uvítají.

pk@klubhanoi.cz