Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Mapa stránek  -  Fonty  -  RSS  
 
 

Recenze

Indočínou na kole, Vietnam – Kambodža – Laos

Petra Karlová
29.11.2006

Kniha je čtvrtou publikací Antonína Červeného, cestovatele a publicisty. Byla vydána v roce 2004 brněnským nakladatelstvím Akácie, které se specializuje na cestopisnou literaturu. Naším zrakům dosud unikala zřejmě proto, že ji brněnské nakladatelství vydalo v rámci edice Cykloexpedice.

Obálka

Indočínou na kole je v podstatě nedatovaný deník českého cestovatele a dobrodruha z jeho přes 3000 km dlouhé cesty po Vietnamu, Kambodže a Laosu. Kniha má 176 stran, které doplňuje 73 barevných fotografií a několik mapek. Na začátek každého putování v uvedených zemích autor vložil faktografické kapitolky, které podávají obecné informace o daném státu včetně stručného historického přehledu a základních turistických informací. Díky nim si čtenář může udělat určitou představu, co cestovatele v těchto krajích čeká.

Nejpřínosnější a hlavní částí knihy je podrobné vyprávění autora, co všechno jej při cyklistickém putování Indočínou potkalo. Velice čtivou a vtipnou formou předává své zkušenosti a dojmy z překrásné a někdy nevlídné krajiny, ze setkání s místními lidmi i s jinými turisty v této oblasti, kulinářské požitky a informace o cenách potravin a ubytování v jednotlivých místech atd. Stejnou měrou se dělí o příjemné i nepříjemné zážitky, z nichž vyvozuje své hodnocení povahy lidí. Kniha je o to zajímavější, že autor není orientalista, ale vášnivý cyklista, jehož koníčkem je cestování po všech koutech světa. Díky tomu do Indočíny vstupuje jako nepopsaný list papíru a čtenář si spolu s ním může prožít poznávání Vietnamu, Kambodže a Laosu od počátečních kulturních šoků. Jen místy může zmást, že autor nazývá buddhistické chrámy "kostelíky", čímž chce zřejmě přiblížit atmosféru indočínského venkova. Překlepů a nepřesností v textu není tolik, aby zkazily sympatický dojem z četby.

Knihu Indočínou na kole doporučuji všem, kteří se chystají do jihovýchodní Asie, aby si udělali představu, s čím se mohou setkat. Těm, kteří ve Vietnamu či v okolních zemí již byli, tato publikace jistě připomene jejich vlastní zážitky.

pkarlova@klubhanoi.cz
Další články autora

Komentáře čtenářů

bez názvu

Nguyen01.04.2007

Re: bez názvu

Petora02.04.2007

Zobrazit všechny komentáře | Přidat nový komentář

<< >>

Inzerce

Máte ambice prosadit se v oblasti prodeje? Společnost EURO NÁŘADÍ s.r.o., jeden z největších distributorů stavebního a zahradního nářadí v ČR a SR, hledá česky a vietnamsky hovořícího kolegu na pozici: OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - region PRAHA a okolí.

 

Často kladené dotazy

Klub Hanoi nabízí doporučení a kontakty z oblasti nejčastějších dotazů na vietnamskou kulturu a komunitu v ČR.

Článek z rubriky "Recenze"

Rubrika recenzí přináší pohled fundovaných autorů na zajímavé publikace týkající se Vietnamu a jihovýchodní Asie.