Archiv aktivit Klubu Hanoi

Nový Prostor – Naše děti budou jako vy

Klub HN
17.02.2007

Právě vyšlo další číslo časopisu Nový Prostor, tentokrát věnované Vietnamcům žijícím v České republice. Ve vydání naleznete k tématu pět obsáhlých článků a navíc komiks nazvaný Praotec Vietnamec. Na přípravě časopisu se podílel také Klub Hanoi.

Obálka Nového Prostoru

"Procházíme největším chebským tržištěm Dragoun, které se nachází jen kousek od hlavního náměstí. Poprchává, není tu moc nakupujících, jen občas projede kolem nás auto s německou státní poznávací značkou. Vietnamští stánkaři se choulí kolem elektrických kamínek a navíc jsou zabaleni do dek. Musí jim být zima, ale i přesto se neustále usmívají. Ve stáncích mají klasický sortiment: džíny, boty, trička, tašky, kabelky, mikiny, bundy… Stovky žlutých  tváří, skoro žádná bílá..." píše Erika Hníková v úvodní reportáži, ve které klade sama sobě i ostatním několik důležitých otázek. Jak vlastně žijí? Co si Vietnamci myslí o Češích?

Pavel Eichler zas zaujme čtenáře dozajista titulkem svého článku, ve kterém tvrdí, že každý z nás má doma Vietnamce. Nevěříte?

Klub Hanoi se podílí dvěma články. První se váže k datu vydání – Eva Pechová v něm ve zkratce popisuje oslavy lunárního Nového roku. "Pokud strávíte Tet přímo ve Vietnamu, budete dlouho vzpomínat na jeho typické chutě, vůně, a také na intenzivní, až fóbický pocit neúnosně přelidněných ulic a velkého zmatku. Těsně před svátky se totiž běžné mravenčení ve městech změní na neproniknutelný pohybující se roj místních obyvatel, kteří ve zdánlivém chaosu zběsile zařizují, uklízejí, chystají a hlavně nakupují." Ve druhém článku od nás se dočtete podrobnosti o vietnamských dětech, které v padesátých letech vyrůstaly v dětském domově v Chrastavě. Článek je samozřejmě z pera Šárky Martínkové, která se tématem dlouhodobě zabývá.

Novodobí Židé - ptá se a varuje Petr Mátožný ve své úvaze nad osudem Vietnamců. "Existují proroctví sebenaplňující a proroctví sebeodvracející. Srovnání Vietnamců s Židy má být druhým z nich. Je třeba, aby se česká společnost připravila na vietnamský úspěch nikoli xenofobií a hledáním možných způsobů diskriminace, ale spíše otevřeností a schopností komunikovat."

Kupte si u svého prodejce Nový Prostor. Podpoříte výbornou myšlenku projektu Nového Prostoru a navíc proniknete opět o něco hlouběji do tajů vietnamské komunity u nás.

klubhanoi@klubhanoi.cz