Literární okénko

Česká republika a česká literatura ve vietnamštině 2005-2006

P.K.
29.01.2007

V posledních dvou letech se ve Vietnamu objevilo hned několik knih, jež se týkají České republiky. Jejich vydání potvrzují, že Vietnamci, kteří si prožili českou zkušenost, na svá pouta k naší zemi nezapomínají ani po letech. Chceme však na ně upozornit mimo jiné i proto, že by mohly zajímat příslušníky vietnamské komunity v České republice.

Cộng hoà Séc - đất nước và con người

Dlouho připravovaná kniha Cộng hoà Séc - đất nước và con người (Česká republika – země a lidé) vyšla v Nakladatelství Státní univerzity v Hanoji (NXB Đại học quốc gia Hà Nội). Hlavním iniciátorem této obsáhlé sbírky textů (více než 300 stran) je Phạm Thành Hưng, donedávna šéfredaktor téhož nakladatelství, jinak známý i jako překladatel Hrabalových próz do vietnamštiny. Hlavním pomocníkem mu byl Lê Thanh Nam, který ještě v 90. letech, kdy studoval v ČR, sepsal a vydal svazek Vietnamsko-české konversace (1997). Na jednotlivých textech se však podílelo také několik dalších autorů, mezi nimi též členové Klubu Hanoi a režisér filmu Kdo mě naučí půl znaku Martin Ryšavý.

Knížka je pokusem podat souhrnnou zprávu o České republice. První část obsahuje základní informace o ČR, obyvatelích, státních symbolech a správním uspořádání země, jakož i delší výklad o dějinách a zvláštní kapitolu s profily dosavadních československých a českých prezidentů. Nguyễn Việt Cường, žijící v Čechách, sepsal zprávu o ekonomickém vývoji v posledních letech. Celých 130 dalších stran je věnováno české kultuře: čtenář tu může získat souhrnné informace o českém jazyce, literatuře, architektuře, výtvarném umění, filmu, hudbě či masmédiích, stejně jako o historii školství a současném vzdělávacím systému, nebo o hlavních turistických atrakcích ČR. Potěší i stránky o sportu (s přehledem 10 nejúspěšnějších sportovců r. 2004), anebo poučený výklad o českém pivu. Třetí část knihy je ve znamení česko-vietnamských vztahů, a je uvedena příspěvkem současného českého velvyslance v Hanoji Iva Žďárka. Následuje překlad českých zákonů o krátkodobém i dlouhodobém pobytu cizinců v ČR a seznam českých univerzit.

Praha & di sản văn hoá thế giới Cộng hoà Czech

Cộng hoà Séc - đất nước và con người se stal zajisté nejdůležitější vietnamskou knihou zpravující o naší zemi. Není však jedinou. Rok předtím vydal solitérní autor a překladatel Dương Tất Tử obdobný, leč podstatně skromnější titul, věnovaný ovšem především Praze a nazvaný Praha & di sản văn hoá thế giới Cộng hoà Czech (Praha a světové kulturní dědictví České republiky). Knížka – či spíš sešit? – vyšla u nakl. Thế Giới v r. 2005 a může posloužit jako zajímavý doplněk k předchozí knížce. Obsahuje několik stránek o dalších pozoruhodných lokalitách v ČR (včetně odstavců o několika slavných pražských pivnicích), profily některých významných kulturních osobností (V. Hollar, J. Lada, J. Neruda, J. A. Komenský, J. Seifert aj.), a rovněž popisy několika tradičních českých svátků. Užitečná stostránková knížečka působí bohužel někdy trochu neústrojně – její autor jako by se zabýval jen tím, co ho zrovna zajímalo či co se mu dostalo do ruky: výběr osobností působí krapet náhodně a např. dvě stránky o jmelí v kontextu dalších textů spíše překvapují. Jinak jde však o vcelku sympatický svazek.

Cái chết của bầy nai xinh đẹp

Dalším vietnamským občanem, jenž si udržel silný vztah k naší zemi, je paní Nguyễn Thị Mùi, do loňského roku pracující jako tlumočnice českého velvyslanectví v Hanoji. V poměrně krátkém intervalu vydala hned dva překlady z české literatury. Jednak jde o Cổ tích dân tộc Séc (České národní pohádky), výbor z pohádek Boženy Němcové, který rovněž vydalo Nakl. Státní univerzity v Hanoji. O tomto svazku jsme již referovali v posledním čísle Bulletinu Klubu Hanoi. Velmi šťastnou ruku měla tato překladatelka v případě dalšího dílka: poprvé uvedla na vietnamskou scénu Otu Pavla, a to překladem jeho románu Smrt krásných srnců – Cái chết của bầy nai xinh đẹp. I tato próza vyšla v témže nakladatelství. Vedle zdařilého převodu zahrnuje pavlovský svazek i několik fotografií spisovatele a vzpomínkové oslavy jeho přátel, resp. záběr ze stejnojmenného českého filmu.

Dalším překladovým dílem se může pochlubit také zmíněný Dương Tất Tử, třebaže pod překladem je tentokrát spolupodepsána i jeho dcera Dương Thị Châu Lan. Jde taktéž o sbírku pohádek a pověstí - Truyền thuyết & Cổ tích Czech (České pověsti a pohádky), vydaná opět u nakl. Thế Giới. Tato knížka je překladovým výborem z různých českých pohádkových souborů. Jde ovšem o 2. vydání svazku, který vyšel prvně již v r. 2000.

Dobrý vztah mnoha "českých Vietnamců" k České republice je citelný nejen u všech citovaných autorů – některým z knih se dostalo záslužné finanční podpory vietnamských firem obchodujících s ČR. Mezi mecenáši se objevily i firmy české, působící ve Vietnamu, v případě pohádek Boženy Němcové pak Ministerstvo kultury ČR. Škoda že zmíněné knihy se zatím nedostaly do rukou Vietnamcům žijícím v ČR – právě pro ně by mohly být nejužitečnější. Snad se najde někdo, kdo by v budoucnu podobné knihy dopravil a distribuoval i ve zdejší vietnamské komunitě.

pk@klubhanoi.cz