Vietnamci v ČR

Multikulturní Lucerna

Lien Vrbková
03.12.2006

V sobotu 25. 11. byly v Lucerně uspořádány dvě ojedinělé akce - Multikulturní odpoledne pro děti a Polévková soutěž.

LucernaOd 14 hodin se konalo v Music baru Multikulturní odpoledne pro děti. Bylo zde zastoupeno 6 menšin – africká, japonská, kazašská, židovská a vietnamská. Multikulturní odpoledne pro děti bylo zahájeno tanečním vystoupením ukrajinského souboru Dželero, dále mohli přítomní shlédnout taneční vystoupení romských Cikne Čhave a kazašské a arménské národní tance. Děti velmi zaujala hudba souboru Mbunda Afrika a divadelní představení na motivy africké pohádky v podání souboru Tiku Tiko. V této části zde také zazněla vietnamská lidová píseň Yeu nhau nga non ra ngoi.

Každá ze zastoupených menšin tu měla přidělen svůj stánek, u kterého prezentovala různé kulturní zajímavosti. Děti měly "cestovní deník", do kterého po splnění určitého úkolu dostaly razítko. Mohly si tak u každého stánku vyzkoušet některé tradiční zvyky, například u japonského stánku skládaly origami, u židovského psaly na židovskou tóru.

Lucerna

U vietnamského stánku si děti mohly vyzkoušet jíst hůlkami a vystřihovat papírové květy. Byly zde ke shlédnutí tradiční dámské šaty ao dai a každý mohl ochutnat vietnamské závitky nem. Vietnamskou produkci organizovala paní Nguy Giang Linh. Hlavním sponzorem vietnamského vystoupení byla restaurace Dong Do v Libušské ulici. Na akci přišlo i několik  vietnamských studentů.

Od 17 hodin pak na tuto akci navazovala v pasáži Lucerna tzv. Polévková soutěž. Přítomní mohli ochutnat rumunskou, bulharskou, maďarskou, vietnamskou, romskou, řeckou, beninskou, libanonskou, srbskou, slovenskou, ruskou a arménskou polévku a následně vyhodnotit, která z nich jim nejvíce chutnala. Vietnamská polévka Pho bo ga byla uvařena a podávána zástupci restaurace Dong Do. Jednotliví účastníci samozřejmě opět přidali hudbu a tanec.

lvrbkova@klubhanoi.cz