Aktuality a zajímavosti

Aktuality říjen 2006

Klub HN
05.10.2006

Tropická bouře Xangsane, která zasáhla střední Vietnam, zcela zastínila návštěvu prezidenta Klause.

Český prezident ve Vietnamu

Ve dnech 29.9.2006 až 3.10.2006 se uskutečnila oficiální návštěva prezidenta České republiky Václava Klause  a jeho ženy Livie ve Vietnamu. Prezident navštívil Hanoj a Ho Či Minovo Město. Návštěvu ukončil přednáškou na ekonomické univerzitě v Ho Či Minově Městě a setkáním se studenty. Původně měl navštívit i pobřežní město Da Nang. Kvůli počasí však změnil program.

Prezident zavítal do Vietnamu v rámci své dvanáctidenní asijské cesty, během níž si prohlédl nejprve ruské město Omsk na jižní Sibiři, navštívil Mongolsko (Ulánbátar), Čínu (provincii Šen-si), Vietnam a cestu ukončí tento čtvrtek v Singapuru.

Václav Klaus se v Hanoji sešel s vietnamským prezidentem Nguyen Minh Trietem, dále s předsedou Národního shromáždění Nguyen Phu Trongem, šéfem komunistů Nong Duc Manhem a premiérem Nguyen Tan Dungem. Setkal se také s česky mluvícími Vietnamci. Během jednání český prezident nezmínil otázku lidských práv. Naopak se snažil pokročit v otázce uzavření readmisní dohody, která zajistí možnost vracení vietnamských občanů zpět do jejich vlasti v případě, že poruší český zákon. K rozhovorům o dohodě neprojevovala vietnamská strana dlouhou dobu vůli. Letos v červnu se ale jednání otevřela a diplomaté doufají, že by mohla být uzavřena v průběhu příštího roku.

Podnikatelská část delegace, která prezidenta provázela, byla sestavena především z představitelů firem majících v navštívených zemích obchodní aktivity nebo rozpracované projekty. Ve Vietnamu podepsali zástupci českých společností kontrakt za 3,6 mld. Kč na stavbu cementárny. Podle médií vyjádřil prezident během podnikatelského fóra ve Vietnamu naději české strany, že opět zaujme významné místo na vietnamském trhu, jak tomu bylo v minulosti. Věří také ve změnu obchodní bilance, která je značně nevyrovnaná - český vývoz do Vietnamu činil loni 18,7 milionu USD, Vietnamci vyvezli ve stejném období do ČR zboží v hodnotě asi 92,9 milionu USD, především textil a obuv.

Ničivá tropická bouře Xangsane

Návštěvu prezidenta Klause ve Vietnamu zkomplikovala tropická bouře, kvůli které změnil program cesty a nenavštívil Da Nang. Živel zasáhl prvního říjnového dne 12 provincií (hlavně ve střední části země), připravil o život nejméně 42 lidí, z toho v Da Nangu více než dvacet. Nezvěstní jsou počítáni na stovky, stejně tak i zranění.

Xangsane už minulý týden na Filipínách usmrtila 76 lidí a osm desítek zranila. Jednu oběť a dvanáct zraněných ohlásila Čína. Vietnamské úřady před příchodem tajfunu evakuovaly z centrální části země okolo tří set tisíc lidí. Nakonec se kvůli bouři zřítilo více než 190,000 domů, hlavně v provinciích Quang Nam, Da Nang, Thua Thien Hue, Quang Tri. Až do dalšího dne byla provincie Thua Thien Hue a město Da Nang bez elektřiny a výpadky proudu jsou kvůli velkým škodám pravděpodobné i v dalších několika dnech.

Podle místních novin potopila bouře kolem dvou stovek lodí. Navíc Xangsane zničila tisíce hektarů rýžových polí, stovky kilometrů hrází a silnic. V dalších dnech jsou kvůli pokračujícím silným dešťům očekávány v mnohých oblastech záplavy. První odhady škod se podle vietnamské vlády pohybují okolo 623 miliónů amerických dolarů.

Poté, co se bouře prohnala Vietnamem, zesláblá na západ přes Laos do Thajska.

Dražší káva?

V souvislosti s očekávaným příchodem bouře Xangsane zaznamenal ekonomický svět velký vzrůst cen kávy typu Robusta, neboť se obával zdržení sklizně. Vietnam je největším producentem tohoto typu kávy na světě. Již v srpnu vzrostla cena Robusty o 15 % poté, co voda zaplavila ve čtyřech certifikovaných skladištích v Terstu až čtvrtinu celkových inventářů Robusty.

klubhanoi@klubhanoi.cz