Archiv aktivit Klubu Hanoi

První "sjezd" českých vietnamistů

P.K.
02.07.2006

V neděli 24. června 2006 došlo k  vůbec prvnímu setkání českých vietnamistů několika generací. Na přátelské posezení pozval Klub Hanoi všechny, kteří vystudovali vietnamštinu a obor vietnamistika na Filosofické fakultě UK v Praze nebo na některé ze zahraničních universit (např. moskevském MGIMO nebo přímo ve Vietnamu). Schůzky se účastnily dvě desítky lidí, v podstatě většina pozvaných, resp. těch, na něž se nám podařilo získat kontakt.

Tato akce se uskutečnila v nedělní odpoledne v podkroví Jindřišské věže. Zde také každý měsíc probíhají sinologické sedánky Česko-čínské společnosti, při nichž se recituje klasická čínská poesie v překladech a s hudebním doprovodem. V příjemném, téměř domácím prostředí se ovšem tentokráte sešli zástupci několika generací českých a slovenských vietnamistů.

Studium vietnamštiny má u nás zhruba půlstoletou tradici. První kroky v tomto směru učinil sinolog Josef Bartůšek již v průběhu 50. let minulého století. Na půdě University Karlovy byl otevřen první kurs vietnamštiny ve školním roce 1959-60, jako samostatný obor začala vietnamistika fungovat v roce 1961-1962. Jejím externím vedoucím se tehdy stal Ivo Vasiljev, tehdy již vystudovaný koreanista, který tehdy dělal z vietnamštiny vědeckou aspiranturu. V prvním ročníku se sešlo celkem 5 posluchačů, z nichž jen dva dostudovali – Iva Zbořilová, dnes Klinderová, a nyní už nežijící slovenský Ján Múčka.
(Zájemce odkazujeme k Bulletinu KH č. 1, kde byl nedávno otištěn obsáhlý článek shrnující dějiny oboru.)

Právě Ivo Vasiljev a Iva Klinderová jsou dnes považováni za nejvýznamnější představitele oboru. Ivo Vasiljev vydal mj. studii Za dědictvím starých Vietů a podílel se na překladu Máchova Máje do vietnamštiny, v 90. letech pak pracoval na archeologických výzkumech ve středním Vietnamu, Iva Klinderová je naší nejvýznamnější překladatelkou z vietnamštiny (mj. Vietnamské pohádky, Vietnamské povídky, Nguyen Dinh Thi: Rozbité břehy). Ivo Vasiljev jako doyen oboru pronesl slavnostní přípitek. Mezi dostavivšími se byli také zástupci dalších ročníků: Lucie Hlavatá, nynější vedoucí oboru vietnamistika při Ústavu Dálného východu FF UK, Petra Müllerová známá veřejnosti např. výborem vietnamských pohádek a legend Dračí král, i její ročníková kolegyně Alice Kracheyová, která mj. pracovala jako tlumočnice z vietnamštiny, angličtiny. Nechyběli ani zástupci dvou nejmladších absolventských ročníků, kteří tvoří jádro Klubu Hanoi. Mezi nimi i jediný slovenský zástupce, Ján Ičo.

Jako hosté byli pozváni mezi jinými i Binh Slavická, lektorka oboru na ÚDV FF UK, která informovala o současné situaci a perspektivách vietnamistiky na universitní půdě, a také Jiří Šíma, bývalý spolužák paní Klinderové, který však po 1. roce studium vietnamštiny opustil a přeorientoval se na mongolštinu, jejíž je dnes největším českým znalcem. Šíma přispěl informacemi o chystaném Malém asijském museu v Ledcích u Slaného. V sympatické, spíše neformální atmosféře probíhala kolektivní diskuse na řadu témat týkajících se české vietnamistiky i toho, jak přispívat k další podpoře vztahů mezi Vietnamem a ČR, respektive mezi i vietnamskou komunitou u nás a většinovou společností, a to především v oblasti kultury. Zpestření se dostavilo v podobě recitace vietnamské poesie.

Po čtyřech hodinách se akce přesunula do restaurace, kde se pokračovalo společnou večeří a dalším rozhovorem až do zavíracích hodin. První ´sjezd´ česko-slovenských vietnamistů sice nepřinesl nějaké konkrétní výstupy, ale může být ve svém důsledku i dobrým krokem k vytvoření vietnamistické obce, která by v budoucnu mohla přispět k intenzivnějším a otevřenějším vztahům ČR s Vietnamem i se zde žijící vietnamskou komunitou. Jak ve svém příspěvku řekl Ivo Vasiljev, naše země nikdy neměla v Asii kolonie, a o to víc by si měla hýčkat Vietnamce, kteří pro ni znamenají nejvýznamnější spojnici s asijským světem – neboť ve VSR žijí desetitisíce lidí, kteří mají k našim končinám hluboký vztah a dosud umějí česky.

pk@klubhanoi.cz