Vietnamský Thap Cam

Ve Vietnamu jsou teď ve hře miliony

Klub HN
12.06.2006

Fotbalová reprezentace VSR sice ještě ničeho pořádného na mezinárodní scéně nedosáhla, přesto po zahájení fotbalového mistrovství světa v Německu napočítáme ve Vietnamu miliony aktivních hráčů.

Řeč je o sázkařích – jako každé čtyři roky vězí v těchto dnech po uši ponořeni v horentních sázkách. Dvě hlavní vietnamské vášně: fotbal a sázení se během mistrovství snoubí v neodolatelné symbióze. "Miluji fotbal, ale zápas, na který nic nevsadím, mě nakonec vůbec ničím nepřitahuje," říká Nguyen Hai Thang, který každý den průměrně sází téměř 40 dolarů. "Je úžasné sledovat dění na trávníku a už si v hlavě přepočítávat výhru."

Pan Thang, majitel jednoho z mnoha hanojských butiků, přiznává, že minulý měsíc prohrál pět milionů dongů během finále Ligy mistrů mezi Barcelonou a Arsenalem (2:1). "Doufám, že se mi jednoho dne podaří vyhrát opravdu pořádnou sumu. Rozhodně vyhrávám často, ale zatím stále prohrávám víc, než získám." Nic překvapivého, pokud se rozhlédneme kolem sebe a zaznamenáme, jak hazard nejrůznějšího druhu jen kvete: kohoutími zápasy počínaje a loterií "so de" konče.

Důvěra

Okolo jednoho bookmakera se může soustředit až několik stovek sázkařů. Často sází po telefonu. "Celý vztah je založen na důvěře. Po telefonu přijímám sázky od lidí, které znám, ostatní musí platit předem," říká jeden z bookmakerů pod podmínkou, že jeho jméno nebude vyzrazeno. Ve skutečnosti je tato důvěra podpořena nevybíravými donucovacími prostředky. Prohrát a neplatit věru není radno...

Od ledna do dubna hýbala sdělovacími prostředky aféra plná korupce a zpronevěry. Na počátku skandálu stálo zadržení jednoho úředníka Ministerstva dopravy, který vsadil 28,8 miliard dongů (1,8 milionu dolarů) původně určených pro podporu dopravní infrastruktury. Tisk dále informoval, že tento muž vsadil 320 000 dolarů na Manchester United – Arsenal a 268 000 dolarů na utkání Barcelona – Real Madrid. Do případu byly zapleteny mafie z Hongkongu a  Macaa.

Legalizace sázek

Výše popsaný případ je typickým obrázkem, který se opakuje na stránkách deníků s neomylnou pravidelností. Nikdo nepochybuje o tom, že chobotnice sázkařské mafie kypí zdravím, přestože občas přijde o nějaké to chapadýlko. Ukrytí sázek do mocného podsvětí posiluje oficiální politika, která sázení odsuzuje coby "metlu společnosti" a tak hazard háže do stejného pytle jako (také nebývale rozšířené) drogy a prostituci. Přesto se už nějakou dobu pracuje na zavedení oficiální sportovní loterie. "Legalizace fotbalových sázek by státní pokladně přinesla ročně stovky miliard dongů," odhaduje Huynh Vinh Ai z ministerského odboru sportu. A odpověď bookmakerů? "O svoji živnost se nebojím. Během příštího mistrovství světa budu mít přinejmenším stejně telefonátů, jako letos. Sázení je druhou přirozeností celé zdejší amatérské fotbalové obce."

Tran Thi Minh Ha - Agence France Presse - 8. 6. 2006

klubhanoi@klubhanoi.cz