Archiv aktivit Klubu Hanoi

Jak dopadl 7. ročník Poháru kontinentů? Jinak.

P.K.
06.06.2006

Výhrůžky meteorologů, že v pátek 2. června bude opět pršet, se tentokráte naštěstí neukázaly být na místě. O Pohár kontinentů se letos pro jednou kopalo bez deště, a jen některé choulostivější divačky trpěly s postupujícím večerem zimou. Na Strahově se na novém hřišti sešli zástupci všech čtyř světadílů, které něco ve fotbale znamenají. Není však rok jako rok: letošní turnaj měl poněkud netradiční rozuzlení.

Evropský tým opět doplatil na nesehranost a nestabilní sestavu. Ani letos se nepodařilo sestavit mužstvo, které by bylo alespoň z poloviny stejné jako v předchozích letech. Rýsuje se naděje, že v příštím roce by sestava mohla stát na pevnějších základech. Bude na čase: s vítězstvím by totiž měla být po dlouhých letech na řadě opět Evropa.

Ostudná prohra Evropy hned v prvním utkání s Latinskou Amerikou 0:10 zatím v historii turnaje nemá obdoby. I když takovou krutost si zástupci starého kontinentu rozhodně nezasloužili a výsledek naprosto nezobrazuje úsilí, které naši hráči do zápasu vložili, bylo naprosto regulérní a je jen těžko omluvitelné. Další zápasy turnaje už byly ovšem mnohem vyrovnanější a dramatičtější. O tom svědčí také dvě remízy (Afrika – Asie 0:0, Afrika – Latinská Amerika 1:1). Nakonec se i Evropané dočkali satisfakce v podobě těsného vítězství nad Asií 4:3. Dokázali přitom zvrátit výsledek po nepříznivém poločase (0:3).

Po odehrání šesti zápasů systémem každý s každým vypadala tabulka následovně:

1. Lat Amerika 14:2 7 bodů
2. Afrika 5:2 5 bodů
3. Evropa 5:17 3 body
4. Asie 4:7 1 bod

Před plánovaným finále mělo nastoupit zpestření v podobě ženského fotbalu. Protože se podařilo sestavit pouze jeden dívčí tým, postavil se jim jako soupeř výběr hráčů ze všech zúčastněných družstev. Výsledek nebyl podstatný, klání bylo totiž především symbolické povahy. Vyslali jsme tímto zápasem zdravici nadcházejícímu mistrovství světa v kopané, které za necelý týden začíná v Německu. Byl to velký pozdrav našim komerčněji zaměřeným kolegům Ronaldinhovi, Nedvědovi a dalším. Spojuje nás všechny radost ze hry. Ale šlo také o připomenutí všem fotbalových špílmachrům a fanouškům, že by pro fotbal neměli zapomínat na své ženské protějšky.

Ani závěrečné rozpory snad letošní turnaj docela nezkalily. Latinská Amerika sehrála celý turnaj poměrně suverénně, měla nejvíce bodů i výrazně nejlepší skóre. A tak odmítla hrát finále, protože zápasy skončily později, než bylo v plánu, a navíc ji nazítří čekal náročný a důležitý zápas v rámci celoroční Strahovské ligy. Naopak Afrika se cítila poškozena, protože na finále měla regulérní nárok, tím spíše, že s Američany předtím jako jediná dokázala remizovat. Pořadatel usoudil, že přátelský mezinárodní turnaj by neměl končit ani hádkou, ani kontumačním vítězstvím, které je vždy velmi problematické. Veškeré neshody proto vyřešil smírčím gestem, které mělo vypjatou atmosféru opět odlehčit a vrátit tam, kde měla zůstat: v ryze přátelském duchu.

Pohár i se šampaňským dostaly zcela unikátně dívky. Nikoli snad za vítězství, ale za statečnost, s níž se na hřiště vrhly.

2006  A
Evropa