Aktuality a zajímavosti

Vychází příručka pro cizince o finančních službách v ČR

Klub HN
06.04.2006

Multikulturní centrum Praha vydalo novou publikaci Finanční služby v České republice: průvodce pro cizince (Dịch vụ tŕi chính tại Cộng Hòa Séc: Cẩm nang cho người nước ngoài). Cizinci v ní najdou praktické informace o specificích českého bankovnictví, seznámí se se základními bankovními produkty (založení účtu, platební karta, půjčky) a zjistí, jak nabídku jednotlivých bank porovnávat. Příručka vychází v češtině, angličtině, vietnamštině, ruštině, ukrajinštině a němčině. Publikace je k dispozici zdarma.

Občanské sdružení Multikulturní centrum Praha provedlo v roce 2005 anketní šetření mezi cizinci, z něhož vyplynulo, že se obtížně orientují na českém bankovním trhu. Proto za finanční podpory nadace Citigroup Foundation vydalo příručku, která je provede labyrintem bankovních nabídek a produktů.

V předmluvě se mimo jiné dočteme: "Není snad složitější oblasti v každodenním lidském životě než finanční služby. Spousty cizích slov a odborného žargonu, haldy formulářů, důležité informace tištěné téměř nečitelným písmem na nenápadných místech a právnický jazyk informací, kterým obvykle nerozumí ani rodilý Čech, natož cizinec, který se češtinu učí."

Příručka je k dispozici zdarma v kanceláři Multikulturního centra Praha. Všechny jazykové verze je možné si stáhnout na internetové adrese www.migraceonline.cz/finance, kde také zájemci najdou podrobnější informace.

klubhanoi@klubhanoi.cz