Aktuality a zajímavosti

Péče o miminko cizinky bude částečně hrazena z pojištění matky

Klub HN
04.04.2006

Náklady na zdravotní péči o miminka cizinek mohou být od 1. dubna částečně hrazeny ze zdravotního pojištění matky. Pojišťovna VZP, a.s. bude od začátku dubna nabízet cizinkám nový druh pojištění, který umožní po dobu prvních tří měsíců života dítěte hradit ze zdravotního pojištění náklady na péči až do 500.000 korun.

Vzhledem k většímu riziku spojenému s novým produktem však pojišťovna všem cizincům, kteří jsou u ní pojištěni pro případ komplexní péče, zvýší platby o osm procent. Týká se to údajně až 25.000 lidí. Nový model pojištění by měl fungovat následovně: Po uplynutí tří měsíců buď cizinecká policie schválí dítěti trvalý pobyt a bude se na něj vztahovat veřejné zdravotní pojištění, nebo pojišťovna uhradí cestu zpět do země, odkud matka pochází.

Dokončení nového projektu urychlil případ vietnamského chlapečka z Varnsdorfu na Děčínsku. Chlapec se narodil ve třicátém týdnu těhotenství s váhou 1,1 kilogramu. Trpí vážnou jaterní chorobou a čeká jej další léčení. Komerční pojištění se ale uzavírá jen s dětmi cizinců, které se narodí zdravé.

Na veřejné zdravotní pojištění mají vedle českých občanů právo cizinci s trvalým pobytem na území ČR nebo osoby, za které odvádí příspěvky do systému pojištění jejich zaměstnavatel. Ostatní cizinci musejí být pojištěni smluvně. Pojišťovna VZP, a.s. je dceřinou společností Všeobecné zdravotní pojišťovny, která podle zákona o pojišťovnictví tento typ pojištění nabízet nemůže.

ČTK.

klubhanoi@klubhanoi.cz