Aktuality a zajímavosti

Aktuality březen 2006

Klub HN
14.03.2006

Poslední týdny jsou v ČR bohaté na události spojené s vietnamskou komunitou. O kulturních počinech se snažíme informovat průběžně alespoň stručnou poznámkou ve sloupci novinek. Emoce mnohých v minulých dnech rozdráždila slova lidoveckého kandidáta do sněmovny Františka Straky. Následující řádky přinášejí několik podrobností o dění v Klubu Hanoi, reakci na aféru okolo Strakova výroku a nemůžeme vynechat sjezd Svazu vietnamských podnikatelů.

Schůze výkonné rady Klubu Hanoi

Dne 1.2. 2006 proběhla schůzka Výkonné rady Klubu Hanoi, které se zúčastnili všichni její členové. Nejdůležitějším bodem programu byly plánované akce na tento rok. Kromě publikace pro české pedagogy S vietnamskými dětmi na českých školách, která vyšla již v únoru roku 2006, připravuje Klub Hanoi vydání dalších dvou knih: poezie velké vietnamské básnířky Hồ Xuân Hương v překladech Petra Komerse a překlady moderních vietnamských povídek. Z dalších deseti bodů programu na rok 2006 zmiňme alespoň plánované setkání českých vietnamistů, další promítání vietnamských filmů, nová čísla zpravodaje Bulletin Klubu Hanoi a již tradiční mezinárodní fotbalový turnaj na Strahově, kde Vietnamci loni porazili zbytek světa.

Už v nejbližší době se můžete těšit na nový celovečerní dokumentární film o česky mluvících Vietnamcích, na kterém se Klub Hanoi také podílel. Ve filmu poznáte osudy lidí, kteří u nás studovali nebo pracovali, ale vrátili se zpět do Vietnamu – na Československo vzpomínají s láskou i humorem. Autorem dokumentu je Martin Ryšavý, režisér úspěšného a oceňovaného filmu Afoňka už nechce pást soby.

Další body programu schůze se týkaly především administrativy, placení (nebo spíše neplacení) členských příspěvků (velmi uvítáme, když na nás v tomto směru budete myslet) a rozvoje našich, nebojíme se to říci, úspěšných webových stránek. Webové stránky Klubu Hanoi se těší na ty z vás, kteří chtějí nabídnout cestopisy z Vietnamu, postřehy ze života vietnamské komunity v ČR, nové náměty apod.

Politik Straka haní Vietnamce

Klub Hanoi rozhodně neschvaluje výrok, jímž se před několika dny (2. března) v pořadu Otázky Václava Moravce speciál předvedl František Straka, který kandiduje za lidovce na Karlovarsku. "Vietnamce" označil za jeden z "nešvarů", které "tady jsou" a které by měly "zmizet". Jeho výrok nezůstal bez reakce a Mladá fronta DNES mu věnovala titulní článek svého sobotního čísla (4. března 2006).

Není pochyb o tom, že podobná slova nepatří do úst politika, i kdyby si něco podobného myslel. Jistě, dotyčný výrok musíme vnímat v kontextu, v němž byl vyřčen, a ten nás vede k domněnce, že Straka opravdu nechtěl svou výtku směřovat na Vietnamce jako celek, ale měl na mysli jen některé "nešvary", které se mj. objevují i mezi Vietnamci a v obecném povědomí s nimi mohou být spojeny. To ho samozřejmě neomlouvá. Jako politik, byť začínající, by se takových – přinejmenším nejednoznačných – vět rozhodně dopouštět neměl. Je to velké faux pas a omluva Straky je – pokud tento politik hodlá nadále voliče přesvědčovat o svých lidoveckých ideálech – žádoucí a s napětím očekávaná.

V této aféře selhala také MF DNES, která o Strakově televizním vystoupení referovala. Kromě bulvárně vybraného titulku (Politik Straka: Vietnamci jsou nešvar) považujeme za velmi laciné zveřejnění krátké lokální zprávy o kriminálním činu spáchaném jakýmsi Vietnamcem v Chebu hned vedle komentáře Strakova projevu. Omylem, či záměrně? Mladá fronta tak svým způsobem ještě radikalizovala smysl Strakova citátu, i když se zároveň pokouší jej za to kritizovat. Bulvární tendence české žurnalistiky bohužel velmi přispívají k šíření negativních postojů české společnosti k minoritám a cizincům.

Sjezd Svazu vietnamských podnikatelů

Dne 7. března 2006, proběhl 4. sjezd Svazu vietnamských podnikatelů, založeného již v r. 1992. Tento Svaz byl první snahou organizovat vietnamskou komunitu v ČR (tehdejší ČSR) v rámci našich zákonů. Ještě důležitějším krokem byl pozdější vznik Svazu Vietnamců v ČR, založeného v listopadu 1999. Obě organizace výrazně přispívají k positivní presentaci vietnamské komunity i dohlížení na to, aby život českých Vietnamců odpovídal ve všech sférách právním zvyklostem naší země. V posledních letech došlo k řadě schůzek s odpovědnými českými orgány i s politiky, které mířily právě tímto směrem.Oficiálního setkání představitelů Svazu se zúčastnilo několik desítek podnikatelů z nejrůznějších krajů ČR. Část programu byla věnována zhodnocení činnosti v předchozích letech, kdy mj. vznikla i pobočka svazu v Brně. Diskuse se točila rovněž kolem změn právních podmínek souvisejících se vstupem ČR do EU – stojí za pozornost, že svaz v minulých letech pořádal akce, které měly přispět k větší informovanosti ve vietnamské komunitě v tomto směru. Dostatek informací v této oblasti a zajištění lepší komunikace uvnitř komunity patří mezi hlavní cíle Svazu i v dalším období. Na závěr sjezdu byl zvolen nový předseda na další čtyři roky, pan Trịnh Việt Dũng. Během akce se mikrofonu chopilo i několik čestných českých hostů, již se vesměs vyjadřovali především k výše zmíněnému Strakovu výroku, o kterém se hojně mluvilo i v zákulisí.

klubhanoi@klubhanoi.cz