Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Mapa stránek  -  Fonty  -  RSS  
 
 

Literární okénko

Legendy starého Tonkinu

P.K.
10.03.2006

Ne každé 'kapesní vydání' se vejde do kapsy. Nová knížečka vietnamistky Petry Müllerové patří ovšem mezi ty skutečně nejkapesnější: má rozměry 7,5 x 7,5 cm. Jedenáct příběhů v ní obsažených se dá přečíst za hodinu, i rychleji.

Legendy starého Tonkinu - obálka

Po své sbírce vietnamských pohádek a legend Dračí král (vyd. Dauphin 2001) nám autorka nabízí další hrst z pokladnice lidových vietnamských vyprávění. Úvodních sedm příběhů je svázáno s různými zvyky, doprovázejícími oslavy lunárního Nového roku, Tetu. Čtenář se dozví, proč si při té příležitosti Vietnamci pořizují rozkvetlé meruňkové větvičky do domácností, zapalují petardy, připravují rýžové bochánky (banh chung) nebo sypou před dveře domu vápno. Jde tak o malého průvodce několika tradičními novoročními obyčeji. Zbývající příběhy doplňují svazeček o další témata: proč kachny spí a zároveň stojí na jedné noze, díky čemu lidé pěstují melouny atd.

Proč se čtvercový svazeček jmenuje tak, jak se jmenuje, vysvětluje autorka ve stručném úvodním slově – Tonkin je jedním z názvů, jímž se Vietnam zapsal do povědomí Evropanů; dnes je nejčastěji vnímán jako synonymum severního Vietnamu v době francouzské koloniální nadvlády, kdy bylo území země rozděleno na tři oblasti: jižní Kočinčínu, střední Annam a severní Tonkin.

Třebaže některé z obsažených příběhů už vyšly v minulosti česky v jiných verzích (Meloun, Moskyt, Santálové dřevo), dá se říci, že jde o příjemné počtení, navíc akorát do ruky a opravdu pěkně graficky upravené. Doprovodné obrázky tvoří siluety vietnamských 12 vystřihovánek (podle znamení zvěrokruhu) z řemeslných dílen Dong Ho. Vhodný dáreček.

Nakl. Triton, Praha 2005, 117 stran

pk@klubhanoi.cz
Další články autora

Komentáře čtenářů

bez názvu

kaya17.03.2006

Re: bez názvu

khongai21.03.2006

Zobrazit všechny komentáře | Přidat nový komentář

<< >>

 

Často kladené dotazy

Klub Hanoi nabízí doporučení a kontakty z oblasti nejčastějších dotazů na vietnamskou kulturu a komunitu v ČR.

Článek z rubriky "Literární okénko"

V této rubrice Vás budeme postupně seznamovat s dostupnými překlady vietnamské poezie i prózy, najdete tu také recenze publikací o Vietnamu a některé další drobnosti.