Aktuality a zajímavosti

Sbírka na léčbu vietnamského chlapce

Klub HN
07.02.2006

Již dva měsíce probíhá rozsáhlá solidární akce na pomoc rodičům těžce nemocného vietnamského chlapce Do Anh Taie z Varnsdorfu. Rodina dluží mostecké nemocnici za péči 780 000 korun.

Svaz Vietnamců v ČR předal nadaci Naše dítě příspěvek převyšující 100 000 korun. Veřejná sbírka je uspořádána na úhradu dluhu za léčbu. Celkem již na účet dorazilo 512 000 korun, 268 000 korun však ještě zbývá sehnat.

Chlapec se předčasně narodil loni v létě. Vzhledem ke zdravotním komplikacím nemohl být náležitě pojištěn. Rodiče v České republice žijí již devět let a vychovávají dvě další děti. "Hradit náklady na léčbu bylo nad možnosti drobného vietnamského podnikatele, který tu řádně platí daně, " upozorňuje paní Baudyšová z nadace Naše dítě. Nemocnice podle ní rodiče upomíná, aby dlužnou částku uhradili.

Cizinec může být v ČR pojištěn jen na rizika neznámá v době sjednání smlouvy. Rodiče tak nemohli chlapce, který se narodil předčasně a jehož stav vyžadoval okamžitou péči, ihned pojistit. Minulý týden byl chlapec propuštěn z pražské fakultní nemocnice na Karlově náměstí do domácího léčení. Nyní je v péči rodičů.

Do systému pojištění se nemocný chlapec dostal na počátku loňského prosince podvodem – na základě nepravdivého prohlášení otce a lékařky, která dělala vstupní prohlídku. Pojišťovna to zjistila, ale z etických důvodů rozhodla, že bude od 1. prosince náklady na péči o chlapce hradit.

Na veřejné zdravotní pojištění mají vedle českých občanů právo cizinci s trvalým pobytem na území ČR nebo osoby, za které odvádí příspěvky do systému pojištění jejich zaměstnavatel. Ostatní cizinci musejí být pojištěni smluvně.

Sbírka stále pokračuje, peníze můžete posílat na účet 111000222/0300.

klubhanoi@klubhanoi.cz