Aktuality a zajímavosti

Protikorupční tažení VSR

Klub HN
13.12.2005

Přibližně třetina státních úředníků ve Vietnamu oficiálně považuje korupci za přirozenou. Stranický výbor pro vnitřní záležitosti provedl a zveřejnil bezprecedentní průzkum, který zkoumal ochotu státních úředníků přijmout úplatek. Zájem o něj projevilo 32,6 procenta zaměstnanců úřadů v sedmi městech a provinciích včetně Hanoje a Ho Či Minova Města a tří ministerstev.

Stranický výbor pro vnitřní záležitosti dále sestavil seznam deseti nejvíce zkorumpovaných státních úřadů a institucí. V čele jsou katastrální a bytové úřady.

"Korupce je v současnosti velmi rafinovaná a zkorumpované osoby jsou zpravidla ve významném postavení, mají moc, jsou vzdělané a mají přehled o zákonech, takže jejich činnost je dobře zakamuflovaná," komentoval výsledek šetření internetový list VietnamNet.

Nejběžnější úplatek je za to, aby se úřední úkon nezdržoval příliš dlouhým papírováním, na čemž mají největší zájem majitelé a nájemci pozemků a bytů. Ochotnými příjemci jsou v neposlední řadě dopravní policisté, celníci a berní úředníci.

Podle zahraničních investorů je úplatkářství v současnosti jednou z nejvýraznějších překážek rychlejšího ekonomického rozvoje země.

Vietnamský parlament tento týden proto přijal protikorupční zákon, který požaduje po státních úřednících a jejich příbuzných, aby podávali majetkové přiznání. Zároveň činí šéfy úřadů odpovědnými také za korupci jejich podřízených. Nejvyšší trest může vést až na popraviště.

ČTK.

klubhanoi@klubhanoi.cz