Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Mapa stránek  -  Fonty  -  RSS  
 
 

Aktuality a zajímavosti

Hanoj i Bangkok se připravují na možnou pandemii ptačí chřipky

Klub HN
26.10.2005

Vietnamské i Thajské úřady se připravují na eventualitu pandemie ptačí chřipky. Virus by podle katastrofického scénáře napadl až každého desátého člověka. V Thajsku, kde virus H5N1 od loňska zabil 12 lidí, se příští rok má začít s pokusným očkováním lidí proti tomuto viru. Oznámila to dnes ministerstva zdravotnictví těchto asijských zemí.

Ve Vietnamu zemřelo na ptačí chřipku přes 40 lidí, tedy většina z více než 60 lidí, které ptačí virus dohromady usmrtil ve čtyřech asijských státech. "Jsme připraveni na nejhorší scénář s nakaženými deseti procenty obyvatelstva," oznámil podle agentury AFP mluvčí vietnamského ministerstva zdravotnictví.

"Musíme nasadit všechny síly k mobilizaci politického systému, abychom zajistili, že epidemie u nás nepropukne," řekl místopředseda vietnamské vlády Nguyen Tan Dung deníku Tuoi Tre. "Ale pokud nastane, musíme se připravit na omezení jejího šíření a minimalizovat důsledky na lidi."

Plán vietnamské vlády počítá s mobilizací velkých nemocnic, které by podporovaly další veřejné prostory, jako například školy. Vietnam slíbil, že cizincům by se dostalo stejné péče jako Vietnamcům.

Thajsko požádalo univerzitu v japonské Ósace, aby vyrobila 30 000 až 100 000 dávek zkušební vakcíny, kterou poskytuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Pajdžit Varačit z ministerstva zdravotnictví agentuře Reuters řekl, že univerzita slíbila Thajsku v lednu dodat očkovací látku v hodnotě zhruba 20 milionů bátů (více než 12 milionů korun).

Pokud přijdou vakcíny ve slíbeném termínu, mělo by pokusné očkování lidí začít v březnu. Očkováni budou přednostně lidé virem nejvíce ohrožení, tedy sami lékaři a zdravotní sestry, zemědělci a zaměstnanci drůbežáren. Používání vakcíny však musí nejdříve schválit vládní komise pro léčiva.

Pajdžit dále uvedl, že Thajsko od dubna pracuje na vývoji vlastní vakcíny a jedná s Francií a Čínou na zajištění její hromadné výroby. Vybudování takového podniku by údajně v přepočtu stálo 12 až 36 milionů dolarů a trvalo by tři až čtyři roky.

ČTK.

klubhanoi@klubhanoi.cz
Další články autora

Související stránky:

Kuřecí šílenství (05.02.2004)

Znovu ptačí chřipka (19.01.2005)

Boj s ptačí chřipkou ve Vietnamu má novou naději (03.04.2008)

Komentáře čtenářů

K tomuto článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář.

Zobrazit všechny komentáře | Přidat nový komentář

<< >>

 

Často kladené dotazy

Klub Hanoi nabízí doporučení a kontakty z oblasti nejčastějších dotazů na vietnamskou kulturu a komunitu v ČR.

Článek z rubriky "Aktuality a zajímavosti"

Více méně pravidelné české zpravodajství s vietnamskou tématikou.

Související stránky

Kuřecí šílenství

Znovu ptačí chřipka

Boj s ptačí chřipkou ve Vietnamu má novou naději