Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Mapa stránek  -  Fonty  -  RSS  
 
 

Archiv aktivit Klubu Hanoi

Národnostní menšiny severního Vietnamu - výstava

Klub HN
15.09.2005

Klub Hanoi ve spolupráci s Náprstkovým muzeem v Praze Vás zvou na výstavu fotografií národnostních menšin z horských oblastí severního Vietnamu. Najdete zde kolem padesáti obrázků doplněných zasvěceným komentářem k jednotlivým menšinám a hlavním tématům.

Podle oficiálních údajů rozlišujeme dnes ve Vietnamu 53 menšinových etnik, z nichž většina žije v horských oblastech. Dohromady tvoří jen asi 15 % z celkového počtu osmdesátimilionové populace země vedle drtivé majority národnosti Vietů (zvaných také Kinh). V České republice se se zástupci menšinových etnik ve vietnamské komunitě setkáme jen zřídka.

Počty příslušníků národnostních menšin ve Vietnamu se pohybují od několika stovek (např. národnosti Sila, Pupe) až do více než milionu (Tay, Thai, Muong a etničtí Číňané). Některá etnika jsou považována za původní obyvatelstvo jihovýchodní Asie (dokonce starší než Vietové), jiná přicházela v různých dějinných epochách až po současnost. Do severního Vietnamu přicházely národy zejména z jihozápadní Číny. Jejich osídlení není vždy souvislé, a také hranice států se ani zdaleka nekryjí s hranicemi jednotlivých etnik.

Výstava v Náprstkově muzeu se pokouší poskytnout alespoň základní představu o etnické a kulturní pestrosti tohoto zeměpisného prostoru. Autoři výstavy Petr Komers, Eva a Miroslav Pechovi pobývali dlouhodobě ve Vietnamu v rozmezí let 2000-2005. Petr Komers a Eva Pechová jsou vietnamisté.

Snímky se soustředí hlavně na národnosti Hmong, Thai, Tay, Lo Lo, San Chi a Dao, které se navzájem liší způsobem života, jazykem, náboženstvím i oblečením. Momentky, nafocené mezi roky 2002 a 2005 v provinciích Lai Chau, Hoa Binh, Son La, Lao Cai a Cao Bang, by měly divákům přinést základní představu o každodenním rodinném i pracovním životě menšin, jejich kultech a náboženstvích, o tom, jak tráví volný čas a jak se jejich život v současnosti mění.

Klub Hanoi děkuje firmám CZ Panter a Milkpol za podporu, bez níž by nebylo možno výstavu realizovat.

Výstava potrvá od 22.9. do 20.11.2005; otevřeno denně mimo ponděli 9:00 - 17:30. Náprstkovo muzeum, Betlémské náměstí 1, Praha 1.

klubhanoi@klubhanoi.cz
Další články autora

Komentáře čtenářů

bez názvu

Pham Thanh Hung22.09.2005

Prvni reakce?

Martin22.09.2005

bez názvu

hus22.09.2005

fotky

ji23.09.2005

... to jsou postrehy

Martin23.09.2005

bez názvu

piere02.10.2005

Kdo vi?

kymui08.11.2005

bez názvu

hus14.11.2005

Zobrazit všechny komentáře | Přidat nový komentář

<< >>

 

Často kladené dotazy

Klub Hanoi nabízí doporučení a kontakty z oblasti nejčastějších dotazů na vietnamskou kulturu a komunitu v ČR.

Článek z rubriky "Archiv aktivit Klubu Hanoi"

Historie činnosti Klubu Hanoi v minulosti dávné i nedávné.