Aktuality a zajímavosti

Vietnamská nakladatelství hlásí mizivý zájem o knihy

Klub HN
16.08.2005

Podle statistik vietnamských nakladatelství se vydávání knih stává stále méně významnou částí produkce tiskovin. Poptávka po nových knihách a kupní síla jsou v současnosti velmi malé.

Vydávání literárních děl představuje u saigonských nakladatelství pouze 5 – 7 % veškeré produkce. Nakladatelství zaměřená pouze na ženy dosahují něco mezi 20 a 30 procenty a mezi publikacemi pro mládež jsou knihy zastoupeny celou polovinou. Nakladatelství mladých v loňském roce vydalo kolem 700 000 knih, z nichž asi polovinu tvoří překlady zahraničních literárních děl. Naproti tomu stojí údaje Nakladatelství Ho Či Minova Města, které v loňském roce vydalo pouze jedinou knižní novinku v minimálním nákladu. Jedná se o Cestu osvětlenou měsícem a hvězdami (Duong sang trang sao - Nguyet Tu). V první třetině tohoto roku Nakladatelství zatím žádné literární dílo nevydalo. Domnívá se totiž, že by kniha svého kupce prostě nenašla.

Nakladatelství Svazu vietnamských spisovatelů od počátku roku 2005 vydalo asi dvacítku knižních titulů ve velmi omezených nákladech do jednoho tisíce výtisků. Nejžádanější tituly loňské sezóny (Thien than sam hoi a Lao kho) svým nákladem nepřekročily ani dva tisíce exemplářů. Mezi překlady jsou nejžádanější knihy amerických autorů. Od 26. října 2004 však ve Vietnamu vstoupila v platnost mezinárodní úmluva chránící práva autorů v oblasti kultury, umění a vědy. Počet vydaných překladů od té doby rapidně poklesl – zatímco loni vydalo Nakladatelství Svazu vietnamských spisovatelů na 400 překladů, v letošním roce zatím nevyšel ani jeden...

Le Courrier du Vietnam

klubhanoi@klubhanoi.cz