Aktuality a zajímavosti

První elektřina vyrobená z komunálního odpadu

Klub HN
08.08.2005

Společnost HCM City Urban Environment Co prodala minulý týden prvních 100 MWh elektřiny vyrobené z odpadků.

Zařízení na využití odpadu k výrobě elektrické energie je součástí projektu, do kterého bylo investováno 16,4 milionu dolarů. Kolem 60 % uvedené částky zaplatilo Nizozemské království, zbytek pochází z městské pokladny Ho Či Minova Města.

Odpad je uložen v jímkách z plastu, jehož životnost je projektována na 50 let. Rozkládající se organická hmota uvolňuje methan, který se tlakuje v podzemních plynojemech a po úpravě je použit jako palivo pro pohon plynových turbín. Po dvanácti až patnácti letech rozkladu odpadků v jímkách bude možné materiál použít jako hnojivo na polích. Uvedené řešení se vyznačuje vysokou úrovní hygieny nakládání s odpadem a moderním přístupem k životnímu prostředí.

V současné době společnost pro elektrárnu Go Cat svezla kolem 2,7 milionu tun odpadu, což odpovídá pouze dvěma třetinám kapacity. Množství uvolňovaného methanu zatím stačí k pokrytí 80 % kapacity první z turbín o výkonu 750 kW, zbývající dvě s výkony 750 kW resp. 920 kW budou uvedeny do provozu pravděpodobně až příštím rokem. Přínos projektu je zejména v oblasti ochrany životního prostředí, protože výkupní cena jedné kilowatthodiny je kolem 600 dongů.

Komunální odpad v celém Vietnamu je v současné době z větší části organické povahy. Proto je jeho využití k výrobě bioplynu velmi výhodné a představuje jednu z možností, jak směřovat vývoj odpadového hospodářství v příštích letech.

Výstavba další elektrocentály na bioplyn je plánována na předměstí Cu Chi za pomoci Japonska, Kanady a opět Holandska.

Vietnam News

klubhanoi@klubhanoi.cz