Aktuality a zajímavosti

Systém varování před cunami také ve Vietnamu

Klub HN
04.08.2005

Věže pro včasné varování před přívalovými vlnami cunami budou rozmístěny na pobřeží zemí jihovýchodní Asie do konce roku.

OSN, která projekt z větší části financuje, oznámila, že výstražný systém by měl být připraven do prvního výročí loňské přírodní katastrofy, tedy do 26. prosince. Zástupci Programu OSN pro rozvoj sdělili, že organizace postaví pět monitorovacích věží vybavených potřebnou technikou na pobřeží Thajska, Barmy, Vietnamu a Filipín s pomocí Asijského střediska pro připravenost na pohromy (ADPC).

Projekt v hodnotě půl milionu dolarů by měl minimalizovat hrozbu falešných poplachů podobných tomu, který se spustil minulý týden v Thajsku po dalším podmořském zemětřesení. Činitel ADPC upozornil, že v případě příliš vysokého množství poplachů začínají být lidé lhostejní, za což mohou v případě skutečného nebezpečí draze zaplatit. Věže se mají napojit na stávající mezinárodní systém s centrální databází. Austrálie a další bohatší země regionu již věžemi disponují.

ČTK.

klubhanoi@klubhanoi.cz