Aktuality a zajímavosti

Vietnamský premiér na historické návštěvě USA

Klub HN
17.06.2005

Nadcházející návštěva vietnamského premiéra Phan Van Khaie ve Spojených státech znamená, že zášť datující se od války ve Vietnamu je pryč.

Týdenní cesta premiéra Phana do USA, kterou zahajuje v neděli, je první, kterou některý z předsedů vlád Vietnamu uskuteční od skončení války před 30 lety.

Na programu jednání bude například zájem asijské země o vstup do Světové obchodní organizace (WTO), ale také demokratické reformy, svoboda vyznání či spolupráce ve vojenské oblasti.

"Moje cesta do Spojených států odráží skutečnost, že minulost jsme už nechali za sebou. Stav války a nepřátelství se změnil v partnerství v mnoha oblastech," řekl Phan v rozhovoru pro agenturu AP.

USA se staly jedním z hlavních obchodních partnerů Vietnamu poté, co obě země před deseti lety navázaly diplomatické vztahy. Loni jejich vzájemný obchod dosáhl 6,4 miliardy dolarů. V roce 2000 navštívil Vietnam tehdejší prezident Bill Clinton a následně lodě amerického námořnictva čas od času připlouvají do vietnamských přístavů; konají se také vzájemné návštěvy vysokých důstojníků.

Teď má Vietnam eminentní zájem o vstup do WTO ještě do konce letošního roku. A souhlas USA je pro dosažení tohoto cíle zásadní. Pro americké podniky by to znamenalo také nové odbytiště. Proto nyní v USA o tomto tématu jedná vietnamský vicepremiér Vu Khoan.

Phan zahájí svou cestu v Seattlu, kde bude jednat o nákupu čtyř letadel Boeing 787 pro vietnamskou státní leteckou společnost. Pak odletí do Washingtonu, následně do New Yorku na setkání s podnikateli a v Bostonu ho čekají rozhovory o výměně v oblasti vzdělávání. V neposlední řadě by se měl premiér sejít se zástupci 1,5milionové vietnamské komunity ve Spojených státech - mnozí její členové jsou uprchlíci a zapřísáhlí nepřátelé komunistické vlády v Hanoji.

ČTK

klubhanoi@klubhanoi.cz