Aktuality a zajímavosti

Korupce při udělování víz cizineckou policií

Klub HN
20.02.2005

O špíně, která ulpívá na procedurách udělování víz Vietnamcům, a o do nebe volajících praktikách cizinecké policie si už léta štěbetají i vrabci na střeše. V posledních dnech vypluly na povrch podrobnější zprávy a o případu odhaleném u OCP Karlovy vary přinesly zprávu všechny noviny.

Policisté koncem ledna zatkli jednoho zaměstnance referátu cizinecké policie kvůli podezření z toho, že nestandardním způsobem legalizoval pobyty občanům Vietnamu. Poté se přihlásil svědek vietnamské národnosti, podle kterého jsou do machinací zapojeni ještě minimálně čtyři další pracovníci policie.

Vystavení nebo prodloužení dlouhodobého pobytu se podle svědka vyřizuje přes prostředníka. Za prodloužení pobytu je nutné zaplatit 15 000 korun, za kladné vyřízení dlouhodobého pobytu čtyřikrát tolik. Prostředníkovi patří z peněz dvě třetiny, třetinu dostane policista na přepážce.

Do Karlových Varů směřují žádosti z celé republiky, ale v některých případech i od Vietnamců z Německa, kteří se chytají na pobyt v Česku. V takovém případě je taxa za vyřízení ještě vyšší.

Podle svědka policisté dokonce zasahovali do jednotlivých žádostí, kam dopisovali nepravdivé údaje o počtu dětí, kterým potom vystavovali víza a s těmi dál obchodovali. Dále manipulovali i s vietnamskými pasy. Ty cizinci prodávali, když v Česku spáchali zločin a bylo jasné, že budou muset opustit republiku. Policisté pak do pasů vlepovali fotografie těch, kteří pasy potřebovali a pak je prodávali.

"Všechny tyto informace jsou a budou předmětem vyšetřování. Už nyní je ale jasné, že trestní odpovědnost konkrétních osob se bude velmi obtížně prokazovat," sdělil listu Právo státní zástupce, který vyšetřování v kauze karlovarské cizinecké policie vede.

Spravedlnost tedy možná přijde opět zkrátka. Třeba případ alespoň pomůže k přehodnocení zadání byrokratického vízového procesu, jehož výsledek záleží jen na libovůli úředníků.

Zdroj: ČTK.

klubhanoi@klubhanoi.cz