Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Mapa stránek  -  Fonty  -  RSS  
 
 

Aktuality a zajímavosti

Korupce při udělování víz cizineckou policií

Klub HN
20.02.2005

O špíně, která ulpívá na procedurách udělování víz Vietnamcům, a o do nebe volajících praktikách cizinecké policie si už léta štěbetají i vrabci na střeše. V posledních dnech vypluly na povrch podrobnější zprávy a o případu odhaleném u OCP Karlovy vary přinesly zprávu všechny noviny.

Policisté koncem ledna zatkli jednoho zaměstnance referátu cizinecké policie kvůli podezření z toho, že nestandardním způsobem legalizoval pobyty občanům Vietnamu. Poté se přihlásil svědek vietnamské národnosti, podle kterého jsou do machinací zapojeni ještě minimálně čtyři další pracovníci policie.

Vystavení nebo prodloužení dlouhodobého pobytu se podle svědka vyřizuje přes prostředníka. Za prodloužení pobytu je nutné zaplatit 15 000 korun, za kladné vyřízení dlouhodobého pobytu čtyřikrát tolik. Prostředníkovi patří z peněz dvě třetiny, třetinu dostane policista na přepážce.

Do Karlových Varů směřují žádosti z celé republiky, ale v některých případech i od Vietnamců z Německa, kteří se chytají na pobyt v Česku. V takovém případě je taxa za vyřízení ještě vyšší.

Podle svědka policisté dokonce zasahovali do jednotlivých žádostí, kam dopisovali nepravdivé údaje o počtu dětí, kterým potom vystavovali víza a s těmi dál obchodovali. Dále manipulovali i s vietnamskými pasy. Ty cizinci prodávali, když v Česku spáchali zločin a bylo jasné, že budou muset opustit republiku. Policisté pak do pasů vlepovali fotografie těch, kteří pasy potřebovali a pak je prodávali.

"Všechny tyto informace jsou a budou předmětem vyšetřování. Už nyní je ale jasné, že trestní odpovědnost konkrétních osob se bude velmi obtížně prokazovat," sdělil listu Právo státní zástupce, který vyšetřování v kauze karlovarské cizinecké policie vede.

Spravedlnost tedy možná přijde opět zkrátka. Třeba případ alespoň pomůže k přehodnocení zadání byrokratického vízového procesu, jehož výsledek záleží jen na libovůli úředníků.

Zdroj: ČTK.

klubhanoi@klubhanoi.cz
Další články autora

Komentáře čtenářů

A co druhá strana?

Fofi26.02.2005

Re: A co druhá strana?

Miloš26.02.2005

For Milos

Fofi26.02.2005

Pro Fofiho

Trach Van Doanh10.03.2005

Trocha pouceni pro Fofiho

Nguyen Ai Quoc27.02.2005

Poděkování

Fofi27.02.2005

bez ohne neni kour

Honza10.03.2005

bez názvu

eka17.03.2005

capital t, the particular BoE pointed out funds maxed the actual minimum recomme

JonathanKr25.03.2015

To je- s odpuštěním-

pavel10.04.2005

ostuda

ota13.04.2005

poznamka

Paul28.04.2005

Zobrazit všechny komentáře | Přidat nový komentář

<< >>

Inzerce

Máte ambice prosadit se v oblasti prodeje? Společnost EURO NÁŘADÍ s.r.o., jeden z největších distributorů stavebního a zahradního nářadí v ČR a SR, hledá česky a vietnamsky hovořícího kolegu na pozici: OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - region PRAHA a okolí.

 

Často kladené dotazy

Klub Hanoi nabízí doporučení a kontakty z oblasti nejčastějších dotazů na vietnamskou kulturu a komunitu v ČR.

Článek z rubriky "Aktuality a zajímavosti"

Více méně pravidelné české zpravodajství s vietnamskou tématikou.