Aktuality a zajímavosti

Lednové aktuality

Klub HN
30.01.2005

Vietnamští prvňáčci jsou nadějí zanikajících vesnických malotřídek. Další tresty smrti za pašování drog. Potíže turistického průmyslu v zemích ASEAN v důsledku vánočních tsunami.

České vesnické školy mohou zachránit vietnamští prvňáčci

V souladu s prognózami, jež nám demografové skepticky předkládají jíž mnoho let, zažíváme v současnosti dramatický populační propad, který pouze částečně zachraňují děti přistěhovalců. V mnoha obcích každý rok probíhá napínavý zápas o udržení škol a záleží doslova na každém dítěti, zda ministerstvo nevyřkne nad malotřídkou smrtící ortel. Například na Děčínsku mohou dva vietnamští prvňáčci zachránit základní školu v Hřensku. Pokud 3. února přijdou k zápisu, bude mít škola v novém školním roce šest žáků, a tím i právo na existenci. Radnice proto vyvěsila v obci, kde žije řada vietnamských obchodníků, oznámení o zápisu do školy i ve vietnamštině.

V Hřensku podle starosty letos české šestileté děti nejsou, ale již příští rok by mohly přijít k zápisu tři a o rok později další dvě. Nyní má hřenská škola v jednotřídce sedm žáků v první až páté třídě. V září odejdou tři do Děčína do šesté třídy.

Obec ročně platí na školu přes půl milionu korun. Nemá ale na to, aby rodiče svých žáků ještě uplácela. Některé obce totiž poskytují za přihlášku dítěte do první třídy peníze; v Hřensku podle starosty s podobným požadavkem přišel i jeden vietnamský otec. "Když mu dáme 20 000 korun, tak prý své dítě do naší školy přihlásí," popsal případ z posledních dnů.

Sedmnáct rozsudků smrti ve Vietnamu za pašování drog

24. ledna odsoudil k smrti vietnamský soud sedmnáct lidí za pašování drog. Dalších deset osob dostalo trest doživotního vězení. Jde zatím o největší soudní případ týkající se drog ve Vietnamu.

Mezi odsouzenci, kteří v průběhu necelých pěti let dovezli do země více než 800 kilogramů heroinu, jsou dva bývalí policisté ze zvláštního útvaru pro potírání obchodu s drogami.

Gang začal pašovat drogy z Laosu, Kambodže a Barmy v roce 2001. Ve Vietnamu hrozí trest zastřelení již při držení 600 gramů heroinu.

Drogová kriminalita je ve Vietnamu přísně trestána stejně jako v dalších zemích regionu. Česká veřejnost má v povědomí případy pašování drog do Thajska, při kterých byli odsouzeni k vysokým trestům také občané ČR.

Jihovýchodní Asie se snaží o oživení turistiky

Státy jihovýchodní Asie se obávají propadu příjmů z turistického průmyslu v důsledku zpráv o vlnách tsunami, neboť západní veřejnost se nedokáže dobře orientovat v regionech Asie a rozlišovat postižené od nezasažených. Ministři a vládní činitelé odvětví cestovního ruchu skupiny zemí ASEAN se při setkání na malajsijském ostrově Lankawi shodli na nutnosti zahájit propagační kampaň, která přiláká turisty zpět.

Ministři konstatovali, že počty zahraničních návštěvníků v celé oblasti kvůli katastrofě na pobřežích Indického oceánu prudce klesly, a to i v těch oblastech, které větší škodu neutrpěly. Jen Thajsko údajně přijde vánoční katastrofa na ztracených tržbách z turistiky na zhruba 30 miliard bátů, tedy asi 600 milionů eur. Potenciální turisté nyní mají před očima hrůzné scény, přenášené televizemi a zobrazované na předních stránkách novin po celém světě. Odvětví se snad vzpamatuje ve druhé polovině letošního roku.

Delegáti proto prohlásili, že jedním ze zásadních kroků bude muset být zabránit dezinformacím o skutečném rozsahu škod z tsunami.

Jihovýchodní Asie vydělává na turistickém ruchu ročně asi 30 miliard dolarů. Z ASEAN se katastrofa nejvíce podepíše na cestovním ruchu v Thajsku, kde zahynulo kvůli tsunami více než 5300 lidí, z toho velká část zahraničních turistů. Analytici odhadují, že zde bylo zničeno 13 000 z více než 41 000 hotelových pokojů.

Zkáza se však celkově thajské ekonomiky téměř nedotkne. Domácí plánovací úřad i nadále pro letošní rok předpokládá růst o 5,5 až 6,5 procenta. Turistický sektor se na thajské ekonomice podílí asi šesti procenty.

Indonésie, kde zahynula naprostá většina obětí katastrofy, by naproti tomu v cestovním ruchu trpět neměla. Vláda letos počítá s růstem počtu turistů o 13 procent na zhruba šest milionů. Cizinci si podle indonéského ministra cestovního ruchu Jero Wacika uvědomili, že hlavní turistické destinace jako Bali jsou daleko mimo oblast katastrofy.

Zástupci cestovních kanceláří, kteří se tento týden na malajsijském Lankawi rovněž sešli, si všimli, že evropští turisté nadále přijíždějí do postižených oblastí, především ze solidarity s neštěstím. Řada lidí v Evropě totiž cítí, že by právě nyní měla přijet, aby pomohla udržet cestovní ruch v chodu.

Analytická firma Mag Consulting před deseti dny předpověděla, že do jihovýchodní Asie se na dovolenou v této sezoně vypraví zřejmě o polovinu méně českých turistů, než se původně očekávalo. Před katastrofou se počítalo, že do oblasti vycestuje letos v zimě asi 20 000 Čechů, z toto skoro tři čtvrtiny do Thajska.

Zdroj: ČTK.

klubhanoi@klubhanoi.cz