Aktuality a zajímavosti

Znovu ptačí chřipka

Klub HN
19.01.2005

Vietnam dnes ohlásil již páté úmrtí člověka na ptačí chřipku v posledních třech týdnech. Na jihu země nákaze v úterý podlehla pětatřicetiletá žena.

Pacientka z provincie Tra Vinh zemřela v nemocnici v Ho Či Minově Městě, kde strávila týden na respirátoru. Příznaky nemoci se u ní projevily čtyři dny poté, co pomáhala sousedům zabíjet kachny. Testy u ní prokázaly přítomnost viru H5N1. Někteří další členové rodiny zabité kachny jedli, příznaky choroby u nich však zaznamenány nebyly.

Ptačí chřipka zachvátila loni drůbeží farmy po celé východní Asii a vynutila si usmrcení více než 100 milionů kusů drůbeže. Tento měsíc vietnamské úřady virus ptačí chřipky objevily znovu a nařídily vybití téměř 300.000 kusů drůbeže v 18 provinciích. Od minulého roku si ptačí chřipka vyžádala ve Vietnamu již 25 obětí. Podle Světové zdravotnické organizace je ve Vietnamu nyní ještě ověřováno deset dalších případů s podezřením na tuto nemoc. Přenos ptačí chřipky z člověka na člověka se zatím u žádné ze známých forem nemoci nepotvrdil.

Zdroj: ČTK.

klubhanoi@klubhanoi.cz