Aktuality a zajímavosti

Summit ASEM v Hanoji

Klub HN
12.10.2004

O uplynulém víkendu proběhl v Hanoji pátý summit Euroasijského partnerství zemí Evropské unie a Asie (ASEM). Česká republika je členem tohoto sdružení od čtvrtka 7.10. Českou vládu zastupoval na vrcholné schůzi ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Společné foto delegátů

Na pořadu jednání bylo mezinárodní napětí vyvolávané situací v Iráku, zbraně hromadného ničení a boj proti terorismu. Hovořilo si i o možném dalším rozšíření ASEM o regionální velmoci, jako jsou Indie, Pákistán či Rusko. Evropské státy znovu nastolily otázku porušování lidských práv v Barmě. Ta se přes nevoli EU stala spolu s dalšími 12 zeměmi ve čtvrtek novým členem ASEM. Na okraj rozhovorů země EU opět odsoudily nedostatek svobody v hostitelském Vietnamu a vyzvaly k propuštění třicítky vietnamských politických a náboženských vězňů. Okamžité osvobození zadržovaných nejvyšších vietnamských buddhistických hodnostářů žádala EU od Hanoje již ve čtvrtek, v předvečer zahájení summitu. Delegáti 38 zemí rozšířeného ASEM se zaobírají i hospodářskou spoluprací mezi Evropou a Asií v rámci globalizace a také dalšími tématy jako energetickou krizí vyvolanou stoupající cenou ropy a ekologií. Dále jsou na pořadu jednání otázky kulturní spolupráce. V rámci skupiny ASEM hodlá Čína řešit otázku zrušení 15 let trvajícího zbrojního embarga vůči Pekingu ze strany EU, k čemuž již přes námitky USA i některých států EU získala podporu francouzského prezidenta Jacquesa Chiraca. Podle něj v Číně došlo od roku 1989, kdy bylo embargo zavedeno po krvavém potlačení prodemokratické demonstrace na náměstí Tchien-an-men, k viditelným změnám.

Prezident VSR Tran Duc Luong a ministr zahraničí ČR Cyril Svoboda.

ASEM byl založen v roce 1996 jako neformální fórum pro asijské a evropské státy. Po rozšíření má 39 členů (38 členských států a Evropská komise) a zahrnuje 40 procent světové populace a 60 procent světového obchodu. Jak podotýkají agentury, je to jedna z mála velkých světových organizací, jejímž členem nejsou Spojené státy, a tvoří tak k USA významnou protiváhu. Český ministr zahraničí Cyril Svoboda se o víkendu sešel v Hanoji se svým vietnamským protějškem Nguyenem Dy Nienem. Oba politici se dohodli, že v nejbližší době bude podepsána nová smlouva o hospodářské spolupráci mezi oběma zeměmi v rámci podpory kontinuity vzájemných ekonomických vztahů po vstupu ČR do EU. ČR chystá za podpory vietnamské strany také založení agentury Czech Trade v Ho Či Minově Městě a otevření honorárního úřadu v Hai Phongu. České ministerstvo zahraničí uvedlo v tiskové zprávě, že ČR patří ve Vietnamu mezi nejaktivnější investory z východní Evropy; od otevření kanceláře Czech Trade na jihu země, kde se realizují tři čtvrtiny vietnamského zahraničního obchodu, se očekává další pronikání českých firem na vietnamský trh. Ministři mluvili i o pokračování školských a vědeckých styků obou států a Nguyen Dy Nien potvrdil jarní návštěvu vietnamského premiéra v České republice.

Zdroj: ČTK.

klubhanoi@klubhanoi.cz