Archiv aktivit Klubu Hanoi

Světový fotbalový turnaj na Strahově ovládla Latinská Amerika

P.K.
19.07.2004

Světový turnaj v malé kopané na Strahově se letos konal již po páté. Myšlenka pořádat toto malé přátelské mistrovství vznikla v roce 2000 a jejího uskutečnění se od počátku ujali vietnamští studenti spolu se studenty vietnamistiky, dnešními členy Klubu Hanoi. Počet zúčastněných mužstev (ženy fandí) se ustálil na čtyřech, každé zastupuje jeden světadíl: Evropa (Češi a Slováci), Asie (Vietnamci), Afrika (především Beniňané) a Latinská Amerika (Kolumbijci, Ekvádorci aj.).

Výběr Asie proti Afričanům

V letech 2000-2003 se ani jednomu týmu nepodařilo vyhrát dvakrát: v roce 2000 vyhráli Evropané, 2001 Asiaté, 2002 Afričané a 2003 Jihoameričané. Letos si prvně jedno z mužstev mohlo odnést putovní pohár již podruhé. Celkem bez problémů se to podařilo našim jihoamerickým přátelům, kteří takto své loňské vítězství obhájili. Akce se zdařile odehrála navečer v pátek 2. července.

Už při zápasech každý s každým získala Latinská Amerika 7 bodů, když se toliko Afričanům zdařilo uhrát s ní remízu. V závěrečném finále se oba soupeři potkali znovu, tentokrát už jednoznačně zvítězili zaoceánští. Zklamal omlazený vietnamský mančaft, a také my, Češi, rovněž v pozměněné sestavě – odešli jsme s čestným jedním bodem ze střetu s Afričany, další dva zápasy jsme s přehledem prohráli. Radost z vydařeného turnaje to však zkazit nemohlo, a nezkazil ji ani krátký hustý déšť, který se spustil zrovna při jednom z našich mačů. V rámci objektivity musíme přiznat, že české mužstvo nebylo handicapováno pouze podezřelými rozmary počasí, ale i skutečností, že na rozdíl od ostatních mužstev většina z našich hráčů celý rok neměla příležitost hrát fotbal (natož se sehrát), zatímco ostatní týmy hrají celoroční studentské turnaje (Američané, Vietnamci) nebo alespoň tu a tam nějaké to utkání (Afričané).

Členové finálových týmů

Jeden z hlavních cílů akce, pomáhat bourat rasové, kulturní a národnostní bariéry, se letos naplnil bezezbytku: za Afriku odchytal jeden zápas vietnamský brankář, za Čechy zase ten latinskoamerický. Na fotbalu se zkrátka shodneme všichni. Můžeme vřele doporučit jako výchozí bod pro všechny organizace zabývající se národnostními menšinami v ČR.

pk@klubhanoi.cz