Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Hlavní stránka Klubu Hanoi
Mapa stránek  -  Fonty  -  RSS  
 
 

Zážitky z cest

Dalat

Mirek
11.07.2004

Horské středisko Dalat leží asi 300 km na severovýchod od Saigonu. Má mezi turisty a organizátory zájezdů velmi dobrou pověst, jejíž tradice sahá až k počátku 20. století, kdy byl prý Dalat nazýván Malá Paříž – Le Petit Paris.

Pohled na město Da Lat

Jistě bychom mohli nalézt mnoho důvodů, proč si za cíl svého putování zvolit právě Dalat (Dà Lạt) a provincii Lam Dong (Lâm Đồng), ale hlavním trumfem tohoto místa je bezpochyby velmi příjemné klima. Dalat – město věčného jara, můžete se dočíst téměř na každém kroku a turistickém letáku. Ve vlastní propagaci a lákání turistů patří Dalat ve Vietnamu rozhodně do první ligy; vtíravých sloganů je celá řada a narozdíl od jiných turistických lokalit jim nelze upřít určitou dávku originality a některé z nich skutečně souvisí s tím, co můžete v místě najít. Průměrné nejvyšší denní teploty v Dalatu dosahují 24°C a v noci klesají na příjemných 15 stupňů. Slunce, jinde vražedné, zde vykukuje vlídně zpoza mraků téměř neustále a ani v období dešťů ve své aktivitě mnoho nepoleví. To je velký rozdíl od jiného známého horského střediska – Sapy, kde v zimě užijete čepici a pořádnou bundu a slunečné počasí na několik měsíců vystřídá hustá mlha.

Zatímco pro zahraniční turisty je Dalat jen kamínkem do mozaiky zajímavostí Vietnamu, pro domácí klientelu je destinací číslo jedna: ročně jich do Dalatu dorazí téměř jeden milión. Husté letecké spojení z Ho Či Minova Města a vysoká životní úroveň v této jižní metropoli jdou stratégům turistického průmyslu v Dalatu krásně na ruku. Slušné hotely, velký výběr restaurací, vodopády, jezera a kýčovité atrakce sem lákají mladé páry na líbánky a svatební cesty; všechny věkové kategorie pak vezmou zavděk pár dny odpočinku bez všudypřítomného horka. Poměr návštěvnosti mezi domácí a zahraniční klientelou je údajně okolo 10:1.

Dalat žije z turistického ruchu, ale má v rukávu ještě další výnosné ekonomické aktivity, z nichž nejvýznamnější je pěstování zeleniny, květin a některých druhů ovoce (jahody, hroznové víno), které nesnesou vedro a vlhko nížin.

Až přijedete do Dalatu, možná si všimnete, že je to především město mladých. Záplava dětí a studentů je oproti přestárlé populaci Evropy výrazná ve Vietnamu všude, ale Dalat ostatní města markantně předčí. Důvodem je jistě přítomnost několika univerzit, jejichž tradice spadá už k počátkům výstavby města. Pokud jste se někdy snažili v tropickém vedru něco naučit nebo vědecky vybádat, pak vás tato zkušenost jistě dovedla k poznání, že od určité "provozní" teploty mozek začne zajišťovat jen nejnutnější životní funkce a na ostatní mu nezbývají síly. Výstavba univerzit v Dalatu se v tomto světle jeví jako výborný nápad. Od roku 1963 je zde také např. výzkumný jaderný reaktor Triga Mark II.

Nejbližší vodopádyNápad založit město v této lokalitě se připisuje Alexandru Yersinovi, který sem přijel v červnu 1893. S výstavbou bylo započato v roce 1912 a místo se stalo za francouzské koloniální nadvlády mezi cizinci brzy velmi populární. Od počátku se postupovalo podle přesných architektonických plánů, což je v regionu věc nevídaná. Urbanistické řešení počítalo s harmonickým napojením města na přírodu, zejména četná jezera a řeku. Dalším aspektem byla koncepce "Město ve dřevě, dřevo ve městě". Jakkoli je dodnes považována za unikátní a funkční, její stopy by nepoučený návštěvník hledal nelehko. Skutečné dominanty dnešního Dalatu jsou zejména monstrózní postmoderní tržnice a budovy obchodních center a bank. Celkový ráz města je však jedinečný a na hony vzdálený všemu, co můžete ve Vietnamu najít jinde.

Při pohledu do průvodce nabudete dojmu, že Dalat a okolí je doslova našlapán zajímavostmi a přírodními krásami, které by vám neměly uniknout. Je to však pravda jen částečně. Objektivně viděno, do Dalatu nejezdí turisté proto, že by tu snad bylo tolik neopakovatelných památek a cenností, ale ve skutečnosti davy turistů motivovaly město k vytvoření velkého počtu umělých atrakcí a lákadel na peníze. Při trošce snahy a s dobrou znalostí turistických zákonitostí bychom mohli nalézt nebo vyrobit totéž snad kdekoli jinde. V bezprostředním okolí Dalatu tak najdeme několik tuctových vodopádů, jezírek, kopečků a pagod, které vynikají "jen" udržovanými přístupovými cestami, pečlivým značením a přítomností slušných neušmudlaných restaurací a kaváren. Výsledný dojem však není radno zlehčovat – turista se v Dalatu nenudí, má příležitost k mnoha zajímavým procházkám a vyjížďkám a výběr zajímavostí rozprostře turisty tak šikovně, že téměř nikde nenarážíte na příliš početné zástupy.

Nejméně jedna atrakce však v Dalatu skutečně stojí za povšimnutí – palác císaře Bao Daie (Bảo Đại). Letní sídlo posledního vietnamského císaře bylo postaveno v roce 1933 a do dnešních dnů se zachovalo v podivuhodné neporušenosti. Bao Daiova vilaPři prohlídce najdeme dokonalou ukázku předválečné architektury a řešení interiérů; 25 místností rozsáhlé vily je zařízeno veškerým původním vybavením – nábytkem, koberci, tapetami atd. V přízemí za pracovnou císaře je také instalováno několik fotografií a dobových dokumentů, které návštěvníkům poodhalí pár podrobností z politického kontextu třicátých a čtyřicátých let. Pokud se jen trošku zajímáte o architekturu a design, nenechte si Bao Daiovu vilu ujít. Počítejte s tím, že na místě není k dispozici průvodce a informace v prospektu ke vstupence nejsou téměř žádné.

Často zmiňovanou atrakcí Dalatu je Hang Nga Guesthouse přezdívaný Crazy House. Pokud máte spoustu času, možná nebudete jeho návštěvy moc litovat, už proto, že vstupné prakticky nestojí za řeč. Jinak je Crazy House nevkusným staveništěm, zvenku se rýsuje vcelku originální dům, u kterého snad zaznamenáme několik nekonvečních řešení. Uvnitř najdeme ošuntělé, kýčovité, humpolácké a nepraktické zařízení navržené bez smyslu pro detail a s použitím příšerných materiálů.

Jestliže se v Dalatu a okolí rozhodnete hledat národnostní menšiny, jejich tradiční úbory, obydlí a folklor, zbytečně plýtváte silami. Životní úroveň v oblasti se dávno zvedla natolik, že obyvatelé vesnic žijí v nových dřevěných barácích s plechovými střechami a nosí oblečení západního stylu. Na vyžádání cestovních kanceláří se na smluvených místech domorodci navlíknou po ránu do pestrých kazajek a předvedou něco z tanečků, které si pamatují, případně jim je poradili marketingoví stratégové. Produkce, na kterou turisty každý den svážejí autobusy a mikrobusy, se odehrává před bohatě zásobeným obchodem s menšiňáckými suvenýry. Jedním z takových míst je vesnice národnosti Lat (Lát), kterou se cestovním kancelářím podařilo přikrýt mlhou nedostupnosti – podle všech informací do vesnice potřebujete povolení, které vám v ceně zájezdu vyřídí kancelář. Jeli jsme tam bez povolení po vlastní ose na motorce a krom zjištění, že zde nenajdeme zhola nic k vidění, jsme se přesvědčili, že žádné povolení potřeba není a že ani neexistuje místo, třeba závora nebo jiný checkpoint, kde byste mohli případnou bumážku předložit.

Pohled z vrcholu hory Lang Bian

Vesnice Lat je při cestě k hoře Lang Bian. Lang Bian je nejvyšší horou v okolí se dvěma vrcholy, z nichž vyšší měří 2163 m.n.m. Na vrcholu najdete restauraci a dostanete se na něj po asfaltce pěšky po asi hodinovém nenáročném výšlapu, také si můžete pronajmout auto jako většina domácích turistů. Džípy burácející do ostrého kopce idylu lesní cesty dokreslují dost mizerně, ale přesto se jedná o výlet příjemný a zároveň je výjimečnou příležitostí k protažení zlenivělých údů. Z vrcholu se naskytne pěkný výhled, který zároveň dává tušit, nakolik zůstal zachován kdysi pověstný prales okolí Dalatu a celé Centrální vrchoviny. Jak asi tušíte, nezůstal zachován vůbec; zde na Jihu jeho zbytky najdete snad v několika národních parcích. Na volně pobíhající nosorožce, tygry a slony zapomeňte úplně. Největší národní park v této oblasti s názvem Yokdon se nachází v sousední provincii Dac Lac (Đắc Lắc) u hranic s Laosem a může být jednou z možností, kam se po nasycení Dalatem vydat. Tímto směrem na Buon Ma Thuot (Buôn Ma Thuột), jak snad popíšeme v některém z příštích článků, jsme i my namířili svou motorku a připravili jsme se tak o možnost prohlédnout si údajně úžasné vodopády podél highway 20 směrem na Ho Či Minovo Město. Další důvod, proč se do Dalatu vrátit.

mpech@klubhanoi.cz
Další články autora

Související stránky:

Na návštěvě v provincii Dac Lac (22.07.2005)

Komentáře čtenářů

bez názvu

bledule13.07.2004

vcl1Sc8pS

J8XjkoxGKhpO24.12.2016

Zobrazit všechny komentáře | Přidat nový komentář

<< >>

 

Často kladené dotazy

Klub Hanoi nabízí doporučení a kontakty z oblasti nejčastějších dotazů na vietnamskou kulturu a komunitu v ČR.

Článek z rubriky "Zážitky z cest"

Zážitky z dobrodružných výprav po vietnamských městech, venkově, ale i často marného hledání kousku tropické přírody. Máte svoje vlastní dojmy z tohoto koutu Asie? Napište nám!

Související stránky

Na návštěvě v provincii Dac Lac