Literární okénko

Mních Bát Nhân

Ján Ičo
27.05.2004

Príbeh z Vietnamu o hľadaní odpovedí na ľudské otázky.

Bát Nhân vstúpil do mníšskeho rádu ako malý chlapec. Pohnutý ťažkým osudom človeka, strasťou a biedou na konci ktorej čaká smrť, rozhodol sa nájsť odpovede...

Po mnohých rokoch, keď ani usilovná práca, ani hodiny dlhé meditácie a rozhovory s múdrymi mníchmi neuhasili jeho smäd po poznaní, rozhodol sa opustiť kláštor. S ťažkým srdcom vstúpil do hôr, našiel si tiché miesto a sadol si do meditácie. Prisahal že nevstane, kým tak ako Siddhárta nedosiahne poznanie.

Dalo to veľký kus práce. Bolesť v nohách prestala až po dvoch dňoch. Na piaty deň už necítil hlad. Po týždni bola jediná voda, ktorú prijímal rosa zachytená na jeho tvári.

Podarilo sa mu utíšiť myseľ. Už sa nezaoberal myšlienkami a prijímal ich len tak, ako sa človek pozerá na obrazy, ktoré má pred očami...Stal sa súčasťou svojho okolia. Divá zver chodila okolo neho a vôbec si nevšímala prítomnosť človeka. Bát Nhân už nevnímal bolesť, ranný chlad, ani slnečnú páľavu. Usilovne leštil zrkadlo svojej mysle, až bolo skoro čisté, až bolo skoro prázdne, tiché a hlboké ako hladina jazera... "Všetkému čo je, predchádza myseľ, myseľ je základom, myseľ je tvorcom..." zneli kdesi v pozadí jeho vnímania obľúbené slová písma. Priblížil sa na vzdialenosť ruky. Zostával mu posledný krôčik k prekročeniu rieky, k druhému brehu života.

Len srdce. Ach to srdce, to bolo tak ťažké utíšiť... Jedného dňa prileteli dva vrabce a považujúc Bát Nhâna za skalu, či spráchnivený pahýľ stromu, postavili si na jeho hlave hniezdo. Bát Nhân si to všimol až za dva dni a kdesi v kútiku jeho srdca sa objavila tichá radosť. "Stávam sa účasťou vesmíru. Všetko je tak, ako má byť," tešil sa. Uvedomil si, že s pokorným srdcom a otvorenou mysľou rozumie reči zvierat i ostatných živých tvorov.

"By ma zaujímalo, kedy konečne donesieš výplatu!" "Šak som včera zohnal dažďovku!" "Kedy po sebe upraceš? Len sa pozri na ten bordel v hniezde!" Takto a podobne sa hádali vrabčí manželia a človek ich počúval, v duchu sa zhovievavo usmieval a hovoril si: "Tak to je tá nevedomosť, to je tá smutná hlúposť živých tvorov, počiatok všetkej strasti. To je to, čomu unikám."

"Trebalo sa mi vydávať? Jak mi bolo dobre a teraz som skončila s takým ochlastom, ako si ty!" rozčúlila sa raz vrabčica, a ako je o vrabcoch známe, nedávala si servítky pred zobák, ale kričala na celý les. "No tak som si kúsok chlipol, no čo. S tebou tiež nie je žiadna zábava, si horšia jak Xantypa! Sa nečudujem, že Sokrates to už nevydržal a napil sa bolehlavu! Sodoma Gomora!" obhajoval sa vrabčiak a trochu sa mu pritom plietol jazyk. Bát Nhân to ticho počúval, a začal si uvedomovať, že podobné manželské hádky mu tak trochu bránia sústrediť sa na Veľký cieľ; dosiahnuť oslobodenie, naplniť sľub bóddhisattvy. "Súcit, súcit s tými úbohými tvormi. Nevedomosť, neznalosť, nevedia čo činia," hovoril si v duchu.

"Len sa na to pozri! Len sa pozri ako si položil ten konár! Čo chceš aby som si oko vykľaľa?!" škriekala vrabčica. "Joj, naj by si si obe vypichla a jazyk že by ti vyrezali a bol by pokoj!" "Ty šmejd, hajzel jeden..." penila vrabčica a od zlosti ďobala Bat Nhânovi do ucha.

"Dosť už! Hneď s tým prestante!" vyskočil Bát Nhân a v tej chvíly prestal rozumieť reči zvierat, podlomili sa mu nohy a spadol na zem. Vyľakané vrabce odleteli preč a spolu s nimi sa na tisíc rokov vzdialila mníchova nádej na Veľké Oslobodenie.

janico@klubhanoi.cz