Aktuality a zajímavosti

Co je nového?

Eva Pechová
03.05.2004

Aktuality z Vietnamu, tentokrát zejména o oslavách výročí historických událostí.

Karneval v Ho Či Minově Městě a oslavy v Hanoji

Oslavy osvobozeníVečer 30. dubna proběhl v jižním velkoměstě historicky první karneval organizovaný lidovým výborem. Masky představovaly především oslavované hrdiny z vietnamské historie, legendární bytosti a postavičky známé z vodního loutkového divadla. Karneval zároveň uvedl Festival kultury a lidového umění, kterého se zúčastní zástupci z 22 vietnamských měst a také hosté z Laosu, Kambodžy, Thajska, Jižní Koreje a Číny. Karneval má zejména politický význam - je součástí oslav uspořádaných u příležitosti 29. výročí osvobození jihu Vietnamu. V den oslav osvobození byly ulice přeměněny v divadelní pódia a umělci v tradičních kostýmech předváděli nejslavnější divadelní díla i moderní hry (s vojenským či politickým námětem) a celé město bylo prodchnuto hudbou, zpěvem a tancem. Veselení, různá setkání a schůze proběhly po celé zemi a tradičně nejvíce se historie vzpomínala v Hanoji. V Paláci kultury (Palác vietnamsko-sovětského přátelství) proběhly 29.4. oslavy uspořádané u příležitosti vítězství nad Američany a zároveň k oslavě blížícího se mezinárodního dne práce (1. 5.). Kromě nejvyšších vládních představitelů a četných vojenských veteránů a "matek hrdinek" byla akce poctěna i přítomností generála Võ Nguyên Giápa – živou legendou a po prezidentu Ho Či Minovi asi nejslavnější osobností vietnamských dějin.

Výročí vítězství u Điện Biên Phủ

Tento týden je vyvrcholením příprav na další slavné výročí: před 50 lety zvítězil Vietnam nad francouzskou armádou v bitvě u Điện Biên Phủ v severozápadní části země. Tato porážka znamenala pro Francii definitivní prohru v Indočínské válce a pro Vietnam nezávislost a naději na dlouho očekávaný mír. Legendární bitva začala 13. března a skončila 7. května (o 56 dnů později ), kdy šokovaní francouzští vojáci, respektive ta část, která přežila, vyvěsila bílý prapor na znamení, že jedna z největších bitev 20. století skončila. Bitva byla hlavně psychologickým momentem, který Francouzům vyvrátil jejich přesvědčení o neochvějné pozici v Indočíně. Zhruba za měsíc (21.6.1954) byly v Ženevě podepsány mírové dohody, které rozdělily Vietnam na Jižní a Severní.

Zítra, ve středu 4. května, se v Hanoji uskuteční formální oslava za účasti nejvyšších představitelů země a zahraničních diplomatů a v pátek se oslavy přesunou do Điện Biên Phủ. Francouzský velvyslanec se středečních oslav v Hanoji nezúčastní, protože bude v Paříži na vzpomínkové smuteční akci. U Điện Biên, jak se zkráceně místu říká, zahynulo 3000 francouzských vojáků a 10 000 jich padlo do zajetí. Přestože Vietnamců zemřelo třikrát více, je tato bitva považována za ukázku vietnamského válečného mistrovství a za varování, které mělo posloužit Američanům: "s Vietnamem si není radno zahrávat..."

Bitva u Điện Biên Phủ, symbol vítězství kolonizovaných nad kolonizátorem, slouží v současnosti také k upevňování národního uvědomění a sebevědomí a posílení politické stability země.

Příroda si nevybírá

Zaplavená ulice v HanojiPřírodní živly zapomněly slavit s vietnamským lidem a přichystaly nepříjemné překvapení v podobě záplav. Největší déšť od začátku tohoto roku zatopil dnešního rána mnohé hanojské ulice až do výšky kolem půl metru. Vzhledem k tomu, že voda dosáhla vrcholu v době ranní špičky, radovali se někteří školáci, že nemusí do školy; pro ty, kteří uvízli v rozvodněných ulicích, to už tolik veselé nebylo.

Záplavy patří ve Vietnamu ke každoročnímu folkloru a například v Hanoji sice voda ovlivňuje ceny bytů a pozemků, ale většinou neohrožuje lidské životy a z většiny města záplava po několika hodinách zmizí. Bohužel větší obavy mají z každoročních dešťových srážek lidé ze středního Vietnamu, kde jim voda odnáší příbytky a domácí zvířata a každý rok si vyžádá i mnohé lidské oběti.

Zdroje:

Fotografie: