Literární okénko

Óda na Minsk I.

Ján Ičo
14.04.2004

Všetko začína ráno. Plátenná handrička na utretie zaschnutého oleja na nádrži, rukávom zľahka cez predný svetlomet. Ťažký stroj sa s výdychom zakolíše na prednom tlmiči a vykĺzne z garáže. Skoro ráno je vzduch čistý, zvláštne ticho v hlučnej krajine pôsobí rozprávkovo. Je takmer chladno, tropické slnko to ale čoskoro zmení a z betónovej plochy sa za pol hodiny stane páliaca vyhňa.

Pomaly, takmer obradne zaradíte spojku a vyklopíte štartér. Prudkým skopnutím motorku skúsite naštartovať. Zavrčí, ale nechytí sa. Sviečka by to nemala byť. Kontrolovali ste ju včera ráno, alebo skôr na obed po ťažkej noci, sucho na jazyku, sediac na rímse pri rozobratej súčiastke. "S Ukrajincami už nikdy viac," zaprisahávam sa v duchu a do boľavej hlavy mi nejde, ako som mohol byť taký blázon a zapíjať ryžovú pálenku pivom. Z brány vychádza Igor s Kristínou v koženkových bundách. Minulý večer na nich nezanechal nijaké následky, len krvou podliate oči maskujú slnečnými okuliarmi. To ja vyzerám ako ľudská troska, hovorím si v duchu a snažím sa ignorovať nepríjemné pocity v žalúdku. "Give it to me," natiahne Kristína ruku do ktorej jej vložím sviečku. Američanka z vrecka vyberie zapaľovač Zippo, cvaknutím ho palcom otvorí a chvíľku pripaľuje kontakty. "Už to pôjde." Nikdy nepochopím, kde sa v dievčati z Massachusset berie cit pre ruské motorky. Druhý pokus sa podarí, modrý Minsk výhražne zareve a prejde do spokojného pradenia.

Úzkym priechodom opatrne von z areálu kolejí. Napríklad doprava, cez park Polytechnickej univerzity s kvetináčmi s bonsajmi na ulicu Giải phóng. "Trieda oslobodenia" sa tiahne na juh k nekonečnému obzoru, aby sa kdesi za Hanojom napojila na Cestu číslo 1, ktorá ako hlavná tepna spája juh a sever Vietnamu. Mohutný pozemný most vás vynesie vysoko nad strechy štvrti Hai Bà Trưng, nad balkóny, šnúry na bielizeň, drevené okenice a klietky, nad všetok ten bordel a neporiadok, ktorý tvorí ázijské mesto. Napravo fučí osobný vlak, opatrne si razí cestu tým ľudským úľom a je zázrak, že pod jeho kolesami každých sto metrov neskončí vreštiace decko, alebo tackajúca sa babička.

Slnko už vystúpilo vysoko, bodá do očí a odhalenú kožu na predlaktiach vám do obeda spáli na hnedo. Snažíte sa jazdiť v priamke, žiadne prudké pohyby do strán, to aby rikša napravo, autobus vzadu, traja chlapíci na motorke naľavo a mikrobus vpredu vedeli odhadnúť vašu trajektóriu a každý z nás, disciplinovaných účastníkov rannej hanojskej premávky sa bezpečne dostal na miesto. Toľko teória. V skutočnosti brzdíte a zrýchľujete každý meter, brzdíte šmykom, vždy keď pridáte plyn, hodí vás to dopredu, ignorujete pokrikujúce predavačky, každú sekundu zázrakom unikáte z neprehľadnej situácie, ktorá musí nevyhnutne skončiť krvavou a katastrofálnou zrážkou a pri tom všetkom zo športu trúbite na klaksón, ktorý aj tak každý ignoruje, pretože tu je to súčasťou folklóru. Ak sa vám po tom všetkom podarí z mesta uniknúť, zosadáte z motorky s roztrasenými kolenami, určite aspoň o pol roka starší s minimálne jedným novým šedivým vlasom. Je logické, že po takom výkone stiahnete liter piva a aspoň pol hodinky chlipkáte vražedne silný zelený čaj.

V horách je to všetko inak. K tomu čaju vás majiteľka búdy pri ceste ešte ponúkne kalíškom pálenky a ak ste typ - dobrodruh -, potiahnete si ešte zo dvakrát z fajky thuốc lào, pretože jazda s točiacou sa hlavou na kraji priepasti je neopakovateľný zážitok. Silný tabak z vodnej fajky sa navyše zmieša s prachom, ktorého ste sa bohato nahltali po ceste, a ako výsledok budete dva dni vykašliavať kusy hnusnej čiernej hmoty. Na vietnamskom vidieku sa však nevyskytujú jazdci typu "raketa", ktorí na Hondách, respektíve na čínskych napodobeninách japonskej Hondy, kľučkujú medzi ostatnými, akoby hrali hru Koľko metrov prejdeš, kým sa z teba stane mastný fľak. V horách je to inak. Tu na vás čakajú stáda byvolov, ktoré sa zásadne vyskytujú hneď za neprehľadnými zákrutami, prudké letné búrky v horských priesmykoch a široké pláne blata na ktorých sa motorka stáva neovládateľnou a pohybuje sa vpred v uhle, v ktorom ste do úseku vstúpili, a je trápne i zbytočné brzdiť, alebo podraďovať rýchlosť. Treba zdôrazniť, že na cesty je absolútne nevyhnutné zobrať aspoň nejakú lekárničku, kompletnú sadu kľúčov a šrubovákov a kopu peňazí? Hádam nie. Správneho motorkára poteší, že nie je nutné vláčiť zo sebou spacák, či stan. Zostať na noc vonku je predsa samovražda.

Pohostinný obyvatelia predstavujú ďalšiu hrozbu. Na trhu v jednej dedine mimo hlavnej cesty kdesi pri meste Bắc Ninh si raz Mirek všimol, že mám zlomený zadný tlmič. Na konci osady sme našli mechanika. Motorky sa ujal jeden mladík a majiteľ nás pozval na obed. Na zemi už sedeli štyria strýčkovia - bákovia a navzájom sa častovali pálenkou. Návštevu troch Tâyov prijali ako vítanú atrakciu a hneď nás aj ukázali miestnemu tajnému. Keď som sa za hodinku vytackal z miestnosti a pokúsil sa ležérne sa oprieť o svojho Minska, z ktorého hneď úctivo zoskočil na ňom sa rozvaľujúci Vietnamec, motorka sa z rachotom zvalila a dva blinkéry sa roztrieštili na kúsky. A už ku mne priskočil bák Hùng, zdvihol ma z prachu, oprášil a kamarátsky objal okolo pliec. "Minh to opraví, poďme si ešte dať jednu na cestu." Tak sme si dali. Pri mojom druhom pokuse o pol hodiny neskôr mi už asistovali traja mechanici, vyviedli stroj doprostred ulice, pridržali mi ho pri štartovaní a pekne ma na neho posadili. Na rozlúčku nám ešte bák Hùng každému daroval fľašku vody. S neomylnou presnosťou vedel, čo sa nám najviac hodí.

janico@klubhanoi.cz