Cestujeme po Vietnamu

Van Mieu - Chrám literatury (2. část: prohlídka)

Kateřina Nováková
29.02.2004

V dnešní části seriálu si uděláme podrobnou prohlídku chrámového komplexu.

Văn Miếu byl vystavěn jako místo pro meditaci a uctívání, místo, kde byli vychováváni velcí učenci své doby, místo, kde se soustřeďovalo nejvyšší vědění. Chrám má tvar rovnoběžníku, je obehnán zdmi z velkých červených cihel a dalšími zdmi, dveřmi a branami je rozdělen na pět částí. Při vstupu do pavilónu jsou vztyčeny dvě kamenné stély s nápisem Hạ mã, což znamená „seskoč s koně“ - v minulosti museli i nejvyšší hodnostáři slézt s koně či nosítek, pokud chtěli vstoupit do chrámu. U vchodu si mohli přečíst tato dvojverší vytesaná na zdi:

Východ, Západ, Jih, Sever, Cesta je všude,
Všichni mandaríni a učenci tuto Cestu následují.
Đông, Tây, Nam, Bắc giai tư đạo,
Công khanh phu sĩ xuất thử đồ.
Učení je jako cesta: najdeš-li bránu, vejdi..
Mistr je jako nebesa, a my k němu nemůžeme dosáhnout.
Đạo nhược lộ nhiên, dắc kỳ môn nhi nhập,
Thánh tức thiên dã, bất khả giai nhi thăng.
Střechy a pilíře tří základních vztahů, pět neměnných ctností zachovají se na věky.
Zdi Ctnosti jsou věčné.
Cương thường dống cán tồn thiên địa,
Đạo dức cung tường tự cổ kim.

Hlavní Brána začíná přístupovým schodištěm se dvěma malými brankami a je uvedena třemi čínskými znaky: Văn Miếu môn. V minulosti byla budova přístupná pouze při slavnostních událostech a lidé přicházeli pravou a levou branou (hữu môn a tả môn). Můžeme se zde např. dočíst:

Mezi doktrínami vyučovanými po světe, naše je tou zdaleka nejlepší a je ctěna v krajích, kterým třeba lodí a vozů, aby se vymanily ze svého odloučení.
Tento chrám stojí nad všemi chrámy zasvěcenými literatuře, duch kultury proplouvá tisíciletími.

My, učenci, musíme být verši zvěčněni v klasických knihách, rozumět věkům, odmítnout lpění na zastaralém a studovat učení Moudrosti a nikdy nepřestat soupeřit s každým jiným.
Velká země nezmění své Učení, nezmění svou morálku, ale ctí je a věří v jejich původní užitečnost.

Přístupové schodiště je zdobeno párem slétajících kamenných draků se stylizovanými oblaky, jejichž vznik datujeme do 15. století.

Cesta k hlavnímu chrámu vede širokým dvorem k další bráně Đại Trung môn (Velká brána Středu, Velká střední brána) se dvěma vstupy Dạt Tài môn (Dosažený talent) Thành Đức môn (Dokonalá ctnost), kterou se vchází do pavilónu Khuê Văn các. Pavilon byl postaven v roce 1805 a je zasvěcen souhvězdí Literatury neboli Khuê. Khuê koresponduje se zvěrokruhem - Rybami a Andromedou na západě. Jeho odraz se zrcadlí ve Studně Nebeské čistoty (Thiên Quang Tỉnh). Toto místo sloužilo pro vyhlašování nejlepších prací kandidátů při mandarínských zkouškách.

Za pavilónem Khuê Văn các se rozkládá Dvůr stél, v jehož prostředku je čtvercové jezero Thiên Quang Tỉnh - Studna Nebeské čistoty. Po obou stranách jezera stojí 82 stél se jmény více než jednoho tisíce doktorů (tiến sĩ). Nejstarší (13) z nich byly vztyčeny na příkaz panovníka Đại Bảa v roce 1442, jedna pochází z doby vlády dynastie Mạc, 25 stél je datováno do 17. století a 42 stél bylo postaveno od počátku 18. století. Nejmladší pocházejí z roku 1779. Od roku 1442 do 1787 bylo vypsáno 117 královských zkoušek (započteme-li i výjimečné zkoušky, bylo jich 124); můžeme tedy spočítat, že více než třicet kamenných stél bohužel padlo za oběť času a bylo nenávratně ztraceno. Stély jsou umístěny na krunýřích kamenných želv. Želva je symbolem dlouhověkosti a síly, oblý tvar krunýře představuje nebesa a její ploché břicho symbolizuje zemi.

Chu Van AnNa čtvrtý dvůr se vstupuje Branou Velkého spojení (Đại Thành môn). Na pravé i levé straně stojí dvě budovy dříve vyhrazené 72 Konfuciovým žákům a také dvěma vietnamským učencům Trương Hán Siêuovi a Chu Văn Anovi. Tato část byla zničena v roce 1947 při Vietnamsko-francouzské válce a obnovena v roce 1954.

Postoupíme-li dále, konečně objevíme samotný Chrám literatury (Văn Miếu nebo také Đại Bái đuờng - Velký dům obřadů), rozsáhlou stavbu o 9 gianech, mající pouze dvě zdi po kratších bočních stranách. Střecha je zdobena sochami draků z 19. století, architektonický ráz celé budovy je však svým stylem typický pro architekturu dynastie Lê (17. a 18. století). Objekt je bohatě dekorován, hlavním motivem jsou stylizované mraky doplněné motivy plamenů, fénixů, draků, listů chryzantém, posvátného ovoce a lotosů. Uvnitř je umístěn zlato-rudě lakovaný oltář s nádobou na vonné tyčinky, po jeho stranách stojí jeřábi neseni na želvím krunýři. Dále jsou zde tabule se jmény prvních učenců a bronzový zvon (Velký zvon Královské akademie) po levé straně a kamenný gong, na němž je vyryt předepsaný způsob používání tohoto nástroje během provádění obřadů, po straně pravé.

Đại Bái đường je malým pavilónem spojen se svatyní Đại Thành điền (Svatyně Velkého spojení). Uprostřed stojí socha Konfucia bezprostředně obklopena sochami jeho čtyř nejlepších žáků a opodál sochami dalších deseti filozofů. Za svatyní se rozkládá prostor s budovami zasvěcenými Konfuciovým rodičům a žákům. Je nazýván Khai Thành. V zadní části je místnost pro vykonávání obětí nazvaná Khai Thành điền a dům pro strážce chrámu a jeho rodinu. Khai Thành bylo rovněž zničeno v roce 1947.

Po mnohých rekonstrukcích a úpravách dnes Chrám literatury působí jako celistvý komplex postavený v dokonalé harmonii. Lidé toto místo oceňují nejen jako jedinečnou historickou a architektonickou památku, ale také jako jedno z mála míst v Hanoji, kam neproniká spěch a ruch moderní doby.

knovakova@klubhanoi.cz