Aktuality a zajímavosti

Kuřecí šílenství

Klub HN
05.02.2004

Po loňském SARSu postihla Vietnam epidemie nazývaná ptačí chřipka (vir H5N1). Z celkového počtu 64 provincií bylo zasaženo 52. Zemědělci byli nuceni vybít více než 10 miliónů kuřat, jejichž prostřednictvím se nemoc může šířit na člověka a způsobit smrt (k 5.2. 2004 se udává 11 úmrtí na ptačí chřipku). Vláda zakázala po celé zemi převoz drůbeže. Vietnam ovládl strach z drůbežího masa a vajec. Dokonce během oslav Nového lunárního roku zaměnili Vietnamci tradiční vařené kuře připravované na oltář předků za vepřové maso – nevídané nedodržení novoročního obyčeje. Je však situace opravdu tak hrozivá?

Jestliže média v souvislosti s ptačí chřipkou hovoří o epidemii, je vhodné připomenout některé velké chřipkové epidemie světové historie. Nejtragičtější epidemií byla pravděpodobně tzv. Španělská chřipka v roce 1918, která připravila o život 40 – 50 miliónů (!) lidí. Další rozsáhlé chřipkové epidemie jsou spojeny s Asií; v roce 1957 si chřipka způsobená virem H2N2 vyžádala 1 milión obětí a stejný počet i Hongkongská chřipka v roce 1968. Z nedávné historie můžeme připomenout chřipkový vir H5N1, který v Hong Kongu usmrtil 6 pacientů, a v roce 2003 vir H5N1, který si vyžádal jednu oběť. Současná ptačí chřipka zatím z pohledu onemocnění lidí vůbec mezi epidemie nepatří a přehnané obavy ani dramatické zpravodajství nejsou na místě. Na druhou stranu je pravda, že není vhodné situaci zlehčovat, protože nikdo neví, co by se mohlo stát v případě zanedbávání hygienických doporučení místních i světových zdravotnických organizací.

Celkově pošlo nebo bylo ptačí chřipkou nakaženo 9 miliónů kuřat. Šíření viru mezi drůbeží je údajně velice rychlé. Možnost přenosu nemoci z člověka na člověka je prý nepravděpodobná, ale lékaři nadále prošetřují případ tří sourozenců, kteří všichni onemocněli ptačí chřipkou, avšak pouze jeden z nich přišel do styku s infikovaným zvířetem. Dnešní vietnamské deníky uvádějí, že bylo v zemi infikováno 74 lidí virem ptačí chřipky, přičemž 23 z nich zemřelo, ale pouze u 11 z nich se potvrdilo, že podlehli právě viru H5N1.

Vakcína, která by před virem chránila prozatím neexistuje a její výroba potrvá údajně dalších 6 – 8 měsíců. Při léčbě je užíván lék Oseltamivir, který je nutné nasadit hned v prvních 48 hodinách onemocnění a na trhu patří mezi nedostatkové a velmi drahé léky.

Světová zdravotnická organizace doporučuje dodržovat následující zásady:

• nenavštěvovat drůbeží farmy a trhy s živým ptactvem
  • pokud došlo ke kontaktu s ptactvem, dodržovat přísnou hygienu (mytí rukou)
  • nepodceňovat tělesné teploty nad 37,5 stupňů C
  • dodržovat hygienu při zpracování drůbežího masa i vajec (omývat povrchy vajec) a dbát na důkladné tepelné zpracování masa (vir je vysokou teplotou ničen)
  • v případě návštěvy nakaženého pacienta v nemocnici dodržovat pokyny ošetřujícího personálu
  • používat v domácnosti dezinfekční prostředky, kterými je vir rovněž likvidován.

Důležitá je informace, že navzdory různým domněnkám a panikou, která se šíří mezi obyvatelstvem, nebylo prozatím prokázáno spojení ptačí chřipky s požíváním tepelně zpracovaného drůbežího masa ani vajec.

Na závěr snad jen povzdechnutí nad osudem lidí, kteří ve Vietnamu vlastní drůbeží farmy, pěstují kuřata, provozují krámky s lahodnými opečenými kuřecími křidélky, prodávají kuřecí polévky phở... Obrovskou pohromu způsobí ptačí chřipka v asijském turistickém průmyslu, který se ještě nestačil vzpamatovat z nemoci SARS.

klubhanoi@klubhanoi.cz