Zážitky z cest

Záliv sestupujícího draka aneb jako v pohádce - 6. díl seriálu

Tomáš Hruš
04.10.2003

V posledním díle Tomášova seriálu se podíváme do zátoky Ha Long, pravděpodobně největšího turistického lákadla na severu Vietnamu.

Skoro v každé vietnamské restauraci visí u stropu nejméně jeden průhledný igelitový sáček naplněný vodou. Dlouho jsme nevěděli, k čemu slouží, ale nakonec jsme zjistili, že to je opatření proti mouchám. A jak to funguje? Na konci reportáže se to dozvíte!

Chcete-li si vytvořit představu o tom, jak vypadá zaliv Halong, je potřeba si vzpomenout na čínské obrazy, na nichž bývají útesy strmě se zdvihající z moře a porostlé bujnou vegetací. Celý záliv tu je plný takových ostrůvků - od malých útesů až po největší ostrov Cat Ba se stejnojmenným národním parkem, městem a několika vesnicemi. Takových ostrovů je tu celkem 3000 (ano, ty nuly jsou opravdu tři), z toho asi 900 jich má jméno. Když se tu plavíte lodí, plujete vlastně takovým labyrintem úzkých průlivů, sevřených vysokými stěnami, které vystupují kolmo z moře. Ostrovy jsou tvořeny vápencem a plné krasových jeskyní. Cestou na Cat Ba můžete jednu navštívit - a uvidíte obrovské prostory nekolikasetmetrových rozměrů a plné krápníků, které za Americké války sloužily jako úkryt pro severovietnamské vojáky.

Národní park Cat Ba nabízí jako atrakci pětihodinový trek džunglí. Něco takového jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít! Vypadá to tak, ze se během prvních pár kroků úplně propotíte, ale ne tak jako u nás - úplně, to znamená, ze člověk vypadá, jako by právě vylezl z vody. Je horko, nikde se nepohne ani lísteček, nic člověka nechladí, vlhkost se blíží 100% - a tak to vydrží následujících pět hodin bez nároku na jakoukoli změnu. Autobus, který vás na začátek treku dovezl, totiž už zase odjel a vám nezbude než dojít celých těch 15 km až k zálivu, kde na vás čeká loď. Rozhledy po cestě žádné nejsou, ačkoli se přechází šest hřebenů, všude kolem je totiž prales. Slyšíte strašlivé zvuky, o nichž průvodce tvrdí, že to nic není, že to jsou jen cikády, ale vy mu nevěříte ani slovo. Divné chlupaté kobylky, které vypadají trochu jako žába a trochu jako netopýr, vám skáčou po nohách, a jak se zastavíte, přiletí komáři. Zážitek, který stoji za vyzkoušení, ale málokdo si ho asi bude toužit zopakovat. Pointou je tvrzení průvodce, že na ostrově je vcelku příjemné klima, a prales, který tam vidíte, není zase až tak doopravdy skutečný tropický prales!

Záliv Halong vám ovšem přinese i zážitky velmi příjemné. Je tu zvykem, že kamkoli se pluje lodí, na dvacet až třicet minut se vždycky zakotví někde mezi ostrůvky a je volno na koupání. Takové místo na koupání jako tady asi nenajdete jinde na světě - uprostřed zálivu kotví tichá loď, voda je neskutečně teplá a čistá, okolo se tyčí sedmdesátimetrové stěny porostlé pro nás naprosto neznámými rostlinami... A pokud vám ještě začne za protějším ostrovem zapadat slunce, je celá scenérie opravdu už daleko za hranicí toho nejkýčovitějšího kýče - ale tady je to scenérie skutečná! Celý záliv je pod ochranou UNESCO, údajně je něco podobného už jen v Číně a v Thajsku.

A jak to tedy je s těmi igelitovými sáčky proti mouchám? Když do místnosti s rozvěšenými sáčky vletí moucha, určitě bude časem jeden takový sáček při svém poletování míjet. Uvidí v něm svůj nestvůrně zvětšený odraz, vyděsí se k smrti a uletí! Věřte tomu, nebo ne, ale v restauracích tu mouchy nebývají.

Texty Tomáš laskavě poskytl ze svých stránek http://www.sweb.cz/tomas.hrus/.

tomas.hrus@vslib.cz